Pagina 2 din 156 PrimulPrimul 12341252102 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 9 la 16 din 1245

Subiect: Educatia copiilor

Inregistrat
    05.06.2006

Implicit Re: educatia copiilor

Citat Postat de dj Vezi mesajul
    Cum nu se ajunge aici? Explicandu-i copilului pe un ton calm ce e bine si ce nu, de ce a gresit atunci cand face ceva rau, cum sa gandeasca etc

Si, mai ales, cu o atmosfera de calm in casa si de intelegere intre parinti, consecventa si stabilire de comun acord a limitelor (adica sa nu zica mama nu si tatal da).

Mie mi-a placut supernanny, cat am apucat sa vad. Poti afla multe trucuri.
    Ei... da... Si mie mi-a placut emisiunea... Dar as prefera sa nu fie nevoie de metodele ei... Le prefer pe cele profilactice!!!

PS: Eu muream de ras cand vedeam ce razgaiati pot fi copiii aia si cum reusesc mereu sa-si manipuleze parintii...

N-ai pt. ce, VAlen!

Inregistrat
    24.03.2007

Citat Postat de dj Vezi mesajul
    Cum nu se ajunge aici? Explicandu-i copilului pe un ton calm ce e bine si ce nu, de ce a gresit atunci cand face ceva rau, cum sa gandeasca etc

Si, mai ales, cu o atmosfera de calm in casa si de intelegere intre parinti, consecventa si stabilire de comun acord a limitelor (adica sa nu zica mama nu si tatal da).

Mie mi-a placut supernanny, cat am apucat sa vad. Poti afla multe trucuri.
    DJ in chestia de comun acord asa este.sa fie comun acord.sa va zic si de ce.eu sunt putin mai stricta in ceea ce priveste educatia lui Alex iar sotul meu nu.nu este de acord sa fie pedepsit,certat.de ce nu stiu.cred ca undeva in copilaria lui a fost asa si nu vrea sa se repete istoria.el il lasa sa fac ce vrea daca vrea ceva ii cumpara chiar daca nu a ascultat sau nu a mancat.eu nu, la mine somnul e somn masa e masa joaca e joaca.daca ar fi sa stea numai cu el.......si pt chestia ca el ii da prea multa libertate si eu nu,alex il prefera pe el .deci mare atentie pe comunul acord.si cred ca nu suntem singuri care au astfel de probleme.ne punem de comun acord dar el nu poate rezista ca si Alex e un alintat si stie sa se bage pe sub pielea ta.nici eu nu rezist tot timpul dar incerc.nu am avut probleme cu el de genu sa vorbeasca urat cu noi nici afara nici in casa sa se tavaleasca pe jos sau sa bata copii.in schimb nu prea ne intelegem cand e vb de somn,masa,strans jucariile si altele.sper sa il pot face pe sot sa inteleaga ca nu oferindu-i totul il cresti bn.trebuie sa inteleaga ca daca vrea ceva trebuie sa obtina cu mici sacrificii.

Inregistrat
    07.02.2005

Stiu ca e mai greu cu pusul de comun acord.... si al meu e dispus sa ii accepte copilului mai mult decat mine.
    Din fericire insa noi am fost amandoi crescuti cam in acelasi fel deci nu cred sa apara mari probleme.
    Vedem noi atunci...

Inregistrat
    07.02.2005

Citat Postat de dalarms Vezi mesajul
    DJ in chestia de comun acord asa este.sa fie comun acord.sa va zic si de ce.eu sunt putin mai stricta in ceea ce priveste educatia lui Alex iar sotul meu nu.nu este de acord sa fie pedepsit,certat.de ce nu stiu.cred ca undeva in copilaria lui a fost asa si nu vrea sa se repete istoria.el il lasa sa fac ce vrea daca vrea ceva ii cumpara chiar daca nu a ascultat sau nu a mancat.eu nu, la mine somnul e somn masa e masa joaca e joaca.daca ar fi sa stea numai cu el.......si pt chestia ca el ii da prea multa libertate si eu nu,alex il prefera pe el .deci mare atentie pe comunul acord.si cred ca nu suntem singuri care au astfel de probleme.ne punem de comun acord dar el nu poate rezista ca si Alex e un alintat si stie sa se bage pe sub pielea ta.nici eu nu rezist tot timpul dar incerc.nu am avut probleme cu el de genu sa vorbeasca urat cu noi nici afara nici in casa sa se tavaleasca pe jos sau sa bata copii.in schimb nu prea ne intelegem cand e vb de somn,masa,strans jucariile si altele.sper sa il pot face pe sot sa inteleaga ca nu oferindu-i totul il cresti bn.trebuie sa inteleaga ca daca vrea ceva trebuie sa obtina cu mici sacrificii.
    si cum l-ai ferit sa nu invete sa vb urat de la copii de la joaca?
    si noi o sa avem probleme sa ne punem de acord... eu cred ca o sa fiu mai indulgenta .. dar soacra-mea zice ca daca bog seamana cu taica-su o sa aiba o slabiciune pt fete si o sa ii manance din palma dariei

Inregistrat
    24.03.2007

Citat Postat de valen Vezi mesajul
    si cum l-ai ferit sa nu invete sa vb urat de la copii de la joaca?
    si noi o sa avem probleme sa ne punem de acord... eu cred ca o sa fiu mai indulgenta .. dar soacra-mea zice ca daca bog seamana cu taica-su o sa aiba o slabiciune pt fete si o sa ii manance din palma dariei
    Cand auzea copii vb urat,venea si imi spunea la ureche ce a zis.si ii spuneam ca nu e frumos sa vb asa si nu tre sa repete ca numai copii obraznici fac asa.si ii spuneam ca daca copilul respectiv mai vb urat sa nu mai stea langa el.iar cu bataia la fel.si zic eu am reusit.cred si sper.

Inregistrat
    14.08.2006

din pacate se fereste omul cat poate de rele, dar ele tot sunt la tot pasul si pandesc un moment de neatentie. nu putem nici sa en tinem copiii inchisi, nici sa ii lasam ca fara stapan. chiar daca pare ca se simt mai bine asa, in timp se vad efectele, iar ei sunt nefericiti ca nu au/au avut pe cineva care sa ii fi tinut mai din scurt. e ceea ce vad in fiecare zi cand merg la serviciu, si la noi, si in alte parti. cat am fost in concediu la balaton am observat si eu si sotul acelasi lucru: marea majoritate a famililor cu copii, si erau f multe familii pt ca e o statiune pt familisti deopotriva, aveau minim 2 copii. asa ca plaja era plina de copii, la fel locurile de joaca. nu am auzit pe nici unul plangand, nu se certau, nu tipau unii la altii. amandoi ne intrebam oare cum ii cresc de sunt asa intelegatori, cooperanti, deschisi spre prietenie. pe de alta parte in weekend am fost din nou la plaja, in romania, copii destui de varste diferite si cu mofturi diferite pt ca si parintii erau la fel de colorati (a se citi diversi) in ceea ce considerau ei ca e educatie. cum ma gandesc eu ca ne putem invata copiii disciplina si valorile morale adevarate: prin puterea exemplului personal in primul rand, cu perseverenta, cu mult tact, cu intelegere si rabdarea de a explica si argumenta cu exemple concrete, prin comunicare sincera, prin cultivarea modelului pt efortul rasplatit, cu ff multa dragoste. in mare cam in acelasi fel in care mentinem armonia si in cuplu. si sa stiti ca merge, nu sunt doar vb care dau bine.

Inregistrat
    20.04.2006

Super bun subiectul...Sotul meu isi face de pe acuma griji...are impresia ca nu va fi un parinte bun(atunci cand va veni vremea)...si am de gand sa salvez din documentele de la andrada sa le am cand o sa avem nevoie...e foarte interesant!
    Si inca ceva: eu mai am o vorba...copii fac ce vad acasa la parinti...asa ca daca vad agresivitate, normal ca vor tinde catre asa ceva...si dat fiind faptul ca nici noi nu suntem perfecti, nu putem avea copii cu comportament perfect....

Inregistrat
    07.02.2005

am mai fost si azi in parc si era un copil care sa "taria" pe acolo si era sa ne loveasca cand am trecut cu carutul.. am facut un gest de aparare si maica-sa l=a tras spre ea spunandu-i ca loveste coilul.. el a inceput sa tipe"care copil???" asa ca mama lui l-a luat la troznit si l-a dus acasa... se auzea cum urla .. nu te bataie ci de razgaiat .... nu prea am exemple de copii cuminti sa va dac cred cum zicea si otilix ca e o caracteristica noastra a romanilor

Pagina 2 din 156 PrimulPrimul 12341252102 ... UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us