Pagina 1 din 156 1231151101 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 8 din 1245

Subiect: Educatia copiilor

Inregistrat
    07.02.2005

Implicit Educatia copiilor

stiu ca nu se pune problema sa ii educam pe ai nostrii bebeii ca sunt prea mici dara am studiat azi copii in parc de diferite varste (de la 2 la 10 ani) si m-am socat. zbierat la bunici "proasto lasa-ma in pace" si bunica "vezi daca esti proasta si cazi"
    eu m-am ingrozit de cum vb copii intre ei si ma intreb cum poti creste un copil educat cand aude atatea prostii afara...
    pkus ca sunt asa rai intre ei copii.. mi-e frica de ce ma asteapta

Inregistrat
    09.08.2006

Implicit Re: educatia copiilor

Citat Postat de valen Vezi mesajul
    stiu ca nu se pune problema sa ii educam pe ai nostrii bebeii ca sunt prea mici dara am studiat azi copii in parc de diferite varste (de la 2 la 10 ani) si m-am socat. zbierat la bunici "proasto lasa-ma in pace" si bunica "vezi daca esti proasta si cazi"
    eu m-am ingrozit de cum vb copii intre ei si ma intreb cum poti creste un copil educat cand aude atatea prostii afara...
    pkus ca sunt asa rai intre ei copii.. mi-e frica de ce ma asteapta
    Baietelul unor prieteni, face 4 anisori in dec. este cel mai cuminte copil vazut pana acum. Parintii sunt oameni calmi, nu vorbesc urat de fel...insa ne-au povestit ca intr-o seara baietelul le-a zis ''mami pritena mea e c..va''(are o fetita la bloc, prietena de joaca). Parintii au ramas uimiti, nu l-au certat, l-au intrebat de ce crede asta ''ca nu a iesit afara''. Copilul asata in afara de parc si acasa nu mai merge nicaieri.

Inregistrat
    10.03.2007

bun subiect valen. eu ma incumet sa-ti raspund desi nu am inca copii, dar am participat la cresterea nepoatei mele care are acum sapte ani si in plus sunt si profesoara, si deci am intrat in contact cu multi copii de diferite varste. ai foarte mare dreptate. si eu ma ingrozesc atat de comportamentul copiilor cat si de atitudinea parintilor, bunicilor. eu am fost socata sa aflu ca multi nu se preocupa de educatie copiilor pt ca nu considera aspectul foarte important, si asa am asistat la scene ca cele descrise de tine sau chiar mai grave in care copiii ameninta ca se arunca pe geam daca nu primesc nu stiu ce jucarie. e evident ca cei mici nu realizeaza ce inseamna acest lucru, dureros este ca cei mari nu se agita sa le explice, si toate astea corelate cu lipsa de preocupare a parintilor duc uneori la un final fff nefericit. multe cunostinte ma considera putin exagerata pt ca ma preocup de viitorul copiilor mei, pe care nu ii am inca dar pe care ii asteptam in curand, si multe gravidute sau mamici pe care le cunosc nu vad o problema in faptul ca nu mananca ce trebuie copilul, ca se poarta urat, ca jigneste gratuit, ca raspunde sau ameninta persoanele din jur. sper sa fiu eu capabila sa aplic alaturi de sotul meu tot ce ne-am propus pt cei mici, chiar daca lumea considera ca e exagerat, noi considerat ca e necesar pt ca viitori nostri copii sunt cei mai importanti in viata noastra si deci merita tot binele si orice sacrificiu

Inregistrat
    07.02.2005

vad ca nu ma linistiti deloc.. mie mi se pare oripilant de-a dreptul ca fata mea sa se tavaleasca prin supermarket ca vrea stiu eu ce chestie.. oare cum sa faci sa nu ajungi aici?
    ce carti sa citesti.. ca ma gandesc ca o sa fie tare greu sa ii rezisti capriciilor.. si nici nu poti sa il izolezi de alti copii ai caror parinti nu nu dau 2 bani pe educatia lor

Inregistrat
    10.10.2006

Eu am doua exemple concrete, de atitudini diferite fata de copii cand sunt la varsta mica. Ambele fetite, ambele de 8 ani acum.

Una tinuta foarte din strans de mama, certata, mustruluita, pedepsita cand gresea de mica. La 8 ani e un copil foarte bun, foarte cuminte, are foarte mare grija de fratele ei mai mic (piticul are 2 ani), e deosebit de atenta la cum vorbeste, foarte buna la scoala, gandeste matur. E insa un copil timorat.

Cealalta a fost lasata sa se alinte, sa strige, sa urle, sa faca mofturi, nu a fost pedepsita, dar la 8 ani a ajuns si ea foarte atenta la cum vorbeste si se poarta, foarte cuminte, la fel de desteapta ca si cealalta. Nu e un copil timorat.

Concluzia mea e ca pe langa educatia pe care o dau parintii copilului, probabil si "materialul genetic" e foarte important, ca si mediul in care se dezvolta. Pentru sanatatea si evolutia copilului mai departe in viata insa, mai degraba l-as lasa sa tipe si sa se tavaleasca pe jos in magazine decat sa fie timorat.

Inregistrat
    05.06.2006

Fetelor, am descoperit niste carti minunate despre sarcina si bebelusi.... Dar si despre cum sa-i EDUCAM...
    Le gasiti AICI, folosind USERUL: copii.educatie si PAROLA: culinar

Printre cartile pe care le veti gasi, se afla siCartea Dr. Spock

Spor la citit!!!

Inregistrat
    07.02.2005

Citat Postat de valen Vezi mesajul
    vad ca nu ma linistiti deloc.. mie mi se pare oripilant de-a dreptul ca fata mea sa se tavaleasca prin supermarket ca vrea stiu eu ce chestie.. oare cum sa faci sa nu ajungi aici?
    ce carti sa citesti.. ca ma gandesc ca o sa fie tare greu sa ii rezisti capriciilor.. si nici nu poti sa il izolezi de alti copii ai caror parinti nu nu dau 2 bani pe educatia lor
    Cum nu se ajunge aici? Explicandu-i copilului pe un ton calm ce e bine si ce nu, de ce a gresit atunci cand face ceva rau, cum sa gandeasca etc

Si, mai ales, cu o atmosfera de calm in casa si de intelegere intre parinti, consecventa si stabilire de comun acord a limitelor (adica sa nu zica mama nu si tatal da).

Mie mi-a placut supernanny, cat am apucat sa vad. Poti afla multe trucuri.

Inregistrat
    07.02.2005

multumim andrada

Pagina 1 din 156 1231151101 ... UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us