Pagina 2 din 371 PrimulPrimul 12341252102 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 9 la 16 din 2968

Subiect: Constructie casa in regie proprie...

Inregistrat
    01.07.2006

Implicit Re: constructie casa in regim propriu...

Eu pot sa-ti spun cum a fost cand am cautat noi. Cred ca am mai scris odata la un subiect, dar nu mai stiu pe unde. Sper ca macar preturile sa mi le mai aduc aminte. Pentru casa "la rosu" - noi numai asta am cautat, pentru ca desi finisajele sunt o mare bataie de cap, macar nu mai dai o suma asa mare odata, pentru ca lucrezi cu echipe diferite si poti sa ii dai afara mai usor daca nu iti plac - construita din caramida Porotherm si cadre de beton armat am gasit preturi de la 40 la 50 de euro pe m2 pentru manopera si ne ocupam noi de materiale si de la 150 la 230 de euro, preturi pentru cazul in care se ocupau ei si de manopera. Pretul mediu a fost de circa 185 de euro, asta cu o echipa, fara hartii prea multe din partea lor , iar cei care au cerut 230 de euro erau o firma, totul era pe baza de contract, cu toate actele necesare.

Inregistrat
    09.08.2006

Citat Postat de valen Vezi mesajul
    si-a facut cineva casa de unul singur.. adica de cautat mesteri, arhitesc de supravegheat lucrari etc????
    noi ne gandim sa construim si vreau sa stiu la ce sa ma astept
    Si noi vrem sa renovam o aripa a casei si in regim propriu iesi ceva mai ieftin, dar...nu ai garantia lucrarii, trebuie sa asiguri si sa raspunzi de muncitorii care lucreaza pentru tine, trebuie permanent sa-i supravegheze cineva, trebuie sa stii care sunt cele mai bune materiale ca de obicei ei cer ce este mai usor de lucrat nu neaparat ce-i mai bun.
    Am patit-o inainte (cu fix o luna) de nunta cautand zugrav pe net, am zis ca nu e mare lucru, dar nu a facut deloc treaba buna, ne-a luat si banii, milioane(15 mil in 2 saptamani mana de lucru+masa de pranz unde nu-i puteam da orice) in final i-am zis sa plece si s-a chinuit sotul cum a putut sa termine, de fapt sa refaca din urma lui TOT. Am terminat vineri pe 25 mai, nunta fiind pe 26.
    Sa nu mai zic de materiale luate aiurea si stricate de ''meserias''.
    Am vrut sa facem ceva, dar nu aveam nici o dovada (legal) ca a lucrat la noi.
    Daca era o firma cu contract si acte in regula nu mai era asa.
    A fost o lectie pentru noi, pentru casa vom apela la o firma, vom incheia contract, mai mult vom ''cerceta'' lucrarile anterioare.

Inregistrat
    07.02.2005

anne merci pt preturi.. nu ma pricep materialele pe care le-ati folosit voi sunt bune? adica iese o casa rezistenta?? stiu ca sunt intrebari de gradinita da acu ma documentez....
    lilica si noi am patit-o cu asa zisi meseriasi si soacra-mea a dat afar 4 seturi de mesteri cand si-a pus gresie si faianta
    alecsa o sa incerc sa iti zic cam ce ne dorim noi si poate ma ajuta prietenul tau cu un cost estimativ... el face si planul casei?

Inregistrat
    28.07.2006

anne merci pt preturi.. nu ma pricep materialele pe care le-ati folosit voi sunt bune? adica iese o casa rezistenta?? stiu ca sunt intrebari de gradinita da acu ma documentez....
    lilica si noi am patit-o cu asa zisi meseriasi si soacra-mea a dat afar 4 seturi de mesteri cand si-a pus gresie si faianta
    alecsa o sa incerc sa iti zic cam ce ne dorim noi si poate ma ajuta prietenul tau cu un cost estimativ... el face si planul casei?
    nu face planul casei, tb sa te duci la un arhitect si la un inginer constructor ca tb sa verifice cat beton tb pus pe mp la fundatie, sa verifice rezistenta si alte cele ...

Inregistrat
    07.02.2005

sotului meu i-a venit o idee mareata a zi mai intai sa renovam casa alor mei care este in centru si eu i-am zis ca nu merita renovata ca e f veche ci mai degraba demolata si facuta alta.. si acum vrea sa le propuna alor mei sa facem una cu teaj.. fiecare cu etajul lui si sa incapem toti
    deci adio casa langa bucuresti.. acum sigur nu ii scot asta din cap

Inregistrat
    01.07.2006

Toate materialele sunt rezistente daca proiectul e facut cu cap, alegerea e chestie de gusturi.... sau damblale. Eu spre exemplu nu am vrut lemn, desi stiam ca e si mai ieftin si mai calduros, pt ca am ideea ca daca vine vreo furtuna, cu schimbarile astea de clima , si imi i-a acoperisul, raman cu o placa de beton sub care sa stam , fata de casa complet din lemn.
    Iar legat de modificarea unei case - am inteles casa parintilor tai - mai bine cereti un certificat de urbanism, care nu necesita mari acte de pregatit, si vedeti cam ce aveti voie sa faceti, asa poate nu va convine ce va permite legea si tu te alegi cu casa in afara Bucurestiului . E posibil spre exemplu in cazul demolarii sa nu vi se mai acorde dreptul la acelasi procent de ocupare a terenului si sa nu va convina, sau sa nu va lase sa va inaltati cat vreti voi, in cazul unei extinderi. In general pt orice exista rezolvare si poti obtine mai mult decat se specifica initial, dar sunt proceduri de durata si uneori costisitoare...

sotului meu i-a venit o idee mareata a zi mai intai sa renovam casa alor mei care este in centru si eu i-am zis ca nu merita renovata ca e f veche ci mai degraba demolata si facuta alta.. si acum vrea sa le propuna alor mei sa facem una cu teaj.. fiecare cu etajul lui si sa incapem toti
    deci adio casa langa bucuresti.. acum sigur nu ii scot asta din cap
    pai spune-i si tu ca pentru daria e mai bine in afara bucurestiului, sa alerge si ea in voi prin curte , sa-si faca leagan in copac, sa isi oxigeneze plamanii.
    In centrul bucurestiului e frumoasa arhitectura, dar cam atat. Eu una as prefera in afara. Un gratar, o baie cu pistolul de apa, o casuta in copac, un animal de casa crescut, etc

Inregistrat
    07.02.2005

Citat Postat de anne_septembrie Vezi mesajul
    Toate materialele sunt rezistente daca proiectul e facut cu cap, alegerea e chestie de gusturi.... sau damblale. Eu spre exemplu nu am vrut lemn, desi stiam ca e si mai ieftin si mai calduros, pt ca am ideea ca daca vine vreo furtuna, cu schimbarile astea de clima , si imi i-a acoperisul, raman cu o placa de beton sub care sa stam , fata de casa complet din lemn.
    Iar legat de modificarea unei case - am inteles casa parintilor tai - mai bine cereti un certificat de urbanism, care nu necesita mari acte de pregatit, si vedeti cam ce aveti voie sa faceti, asa poate nu va convine ce va permite legea si tu te alegi cu casa in afara Bucurestiului . E posibil spre exemplu in cazul demolarii sa nu vi se mai acorde dreptul la acelasi procent de ocupare a terenului si sa nu va convina, sau sa nu va lase sa va inaltati cat vreti voi, in cazul unei extinderi. In general pt orice exista rezolvare si poti obtine mai mult decat se specifica initial, dar sunt proceduri de durata si uneori costisitoare...
    si eu m-am gandit ca s-ar putea sa avem restrictii la construit.. dar cum puteam afla ce ne lasa sa facem si ce nu?'merci frumos

Pagina 2 din 371 PrimulPrimul 12341252102 ... UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us