Pagina 3 din 371 PrimulPrimul 123451353103 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 17 la 24 din 2968

Subiect: Constructie casa in regie proprie...

Inregistrat
    07.02.2005

Implicit Re: constructie casa in regim propriu...

Citat Postat de Hanu Vezi mesajul
    pai spune-i si tu ca pentru daria e mai bine in afara bucurestiului, sa alerge si ea in voi prin curte , sa-si faca leagan in copac, sa isi oxigeneze plamanii.
    In centrul bucurestiului e frumoasa arhitectura, dar cam atat. Eu una as prefera in afara. Un gratar, o baie cu pistolul de apa, o casuta in copac, un animal de casa crescut, etc
    asa zic si eu dar el zice ca face 2 ore pana la serviciul lui din chitila ca la el nu ma gandesc
    ca acolo nu e gradintita si pt copil va fi mai greu cand va creste pt ca nu va avea prieteni si nu va veni nimeni la ea

Inregistrat
    28.07.2006

Citat Postat de valen Vezi mesajul
    si eu m-am gandit ca s-ar putea sa avem restrictii la construit.. dar cum puteam afla ce ne lasa sa facem si ce nu?'merci frumos
    pai intai tb sa vb cu un arhitect, sa-i spui ce si cum, si dupa cred ca tb sa mergeti la primarie cu proiectul. dar nu stiu sigur. nu e patrimoniu casa, nu? te intreb, pt ca prietenul meu a avut niste probleme cand a renovat o casa care era patrimoniu si i s-au sistat lucrarile. a venit ministerul culturii, primaria etc. mai e ceva si cu disciplina in cosntructii care cred ca e la primarie, dar nu stiu sigur, o sa-l intreb pe prietenul meu mai pe seara si iti spun.

Citat Postat de valen Vezi mesajul
    si eu m-am gandit ca s-ar putea sa avem restrictii la construit.. dar cum puteam afla ce ne lasa sa facem si ce nu?'merci frumos

trebuie sa te duci la primarie si sa ceri un certificat de urbanism si atunci afli toate restrictiile

Inregistrat
    28.07.2006

valen, am gasit ceva de net... http://www.aproape.ro/text/38386783-582.html

Inregistrat
    01.07.2006

Ca sa iti faci o prima idee poti consulta PUG-ul Bucurestiului, ca sa afli procentul de ocupare al terenului pe zona, regimul de inaltime... cateva date de baza si compari ce ce date aveti voi in cadastrul casei... sau faceti voi 2, 3 masuratori daca nu aveti cadastru. E simplu de facut un calcul apoi ca sa vezi cu cat ai mai putea sa te extinzi, la sol si pe inaltime. Daca e draguta tipa de la serviciul urbanism de la Primaria de sector cred ca poate sa-ti spuna ea cateva date din PUG, ti le notezi si vezi acasa ce si cum... O sa-ti dea date legate de POT (procentul de ocupare al terenului), CUT (coeficientul de utilizare), regim de inaltime si daca e in zona protejata. Macar stii cam la ce sa te astepti, chiar daca nu or fi chiar datele exacte...

Inregistrat
    07.02.2005

multumesc fetelor..
    e incredibil de complicat ce ziceti voi..
    o sa caut pe net sa vad daca gasesc ceva date

Inregistrat
    07.02.2005

Smile Re: constructie casa in regim propriu...

noi ne-am apucat de facut casa de vacanta la valcea, dar iti tb bani, timp si nervi ca sa zic asa. tbs a stii sigur ce vrei ca stii cum iti faci clculul la bani, avem fundatia deja facuta, mai tb doar sa o ridicam, o sa fie totusi usor ca o facem din lemn, noi am fi vrut in Buc dar nu gasim teren din pacate ca nervi avem sa o facem si gasim noi resurse de nervi. Bafta ce sa iti zic

Inregistrat
    07.02.2005

Citat Postat de crisa_g2 Vezi mesajul
    noi ne-am apucat de facut casa de vacanta la valcea, dar iti tb bani, timp si nervi ca sa zic asa. tbs a stii sigur ce vrei ca stii cum iti faci clculul la bani, avem fundatia deja facuta, mai tb doar sa o ridicam, o sa fie totusi usor ca o facem din lemn, noi am fi vrut in Buc dar nu gasim teren din pacate ca nervi avem sa o facem si gasim noi resurse de nervi. Bafta ce sa iti zic
    pai facem credit .... tb sa facem cumva cu nervi fara nervi nu putem sta cu chirie toata viata

Pagina 3 din 371 PrimulPrimul 123451353103 ... UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us