Pagina 2 din 338 PrimulPrimul 12341252102 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 9 la 16 din 2701

Subiect: Traditii si superstitii legate de nunta

Inregistrat
    07.02.2005

Implicit

eu am uitat sa fac asta , da nici el nu m-a calcat :P!

Inregistrat
    07.02.2005

Implicit

Se spune ca prima lumanare care se stinge (a mirelui sau a miresei) acela va muri primul.
    Si mai erau superstitii: sa iesi din casa cu dreptul, sa se arunce cu orez in miri dupa iesirea din primarie / biserica etc.

amvlad Guest

Implicit

Stiu ca e ceva de genul: bani pusi in pantof????, nu stiu in al cui de altfel, dar eu zic sa cooptam o bunica pe forum si ne va explica cum sta treaba cu superstitiile

Inregistrat
    22.05.2006

Implicit

Asta cu iesitul sau intratul cu dreptul e o chestie permanenta, nu doar pentru nunta: eu mi-am facut obiceiul asta de pe vremea liceului, cand am aflat eu ca si asta tine de feng-shui si pe vremea aia eram pasionata.

Si mi-am aduc aminte ca domnisoarele care vin la nunta isi scriu numele pe talpile pantofilor miresei si cea al carui nume va ramane cel mai vizibil, se va marita urmatoarea.

Inregistrat
    07.02.2005

Implicit

Sincer eu nu cred in astfel de superstitii si cred ca este mai bine. Dar ma amuza....

Inregistrat
    07.02.2005

Implicit

Citat Postat de RLK
    Asta cu iesitul sau intratul cu dreptul e o chestie permanenta, nu doar pentru nunta: eu mi-am facut obiceiul asta de pe vremea liceului, cand am aflat eu ca si asta tine de feng-shui si pe vremea aia eram pasionata.

Si mi-am aduc aminte ca domnisoarele care vin la nunta isi scriu numele pe talpile pantofilor miresei si cea al carui nume va ramane cel mai vizibil, se va marita urmatoarea.
    am vazut si eu niste "domnisoare" disperate sa isi graveze numele pe panofii miresei.. am intrebat de ce si n-a vrut sa imi zica...cred ca ii era frica de competitie

Inregistrat
    13.06.2006

Implicit

Citat Postat de RLK
    mai e ceva cu lumanarile: cica nu e bine sa se stinga in biserica, dar nu stiu de ce...
    Pt ca cel a carui lumanare se stinge prima, acela va muri primul

Inregistrat
    07.02.2005

Smile

Citat Postat de amvlad
    Stiu ca e ceva de genul: bani pusi in pantof????, nu stiu in al cui de altfel, dar eu zic sa cooptam o bunica pe forum si ne va explica cum sta treaba cu superstitiile
    in pantoful miresei, un banut mic de argint..eu am avut unul mare de argint in gentuta si s-a compensat !

Pagina 2 din 338 PrimulPrimul 12341252102 ... UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us