Pagina 3 din 338 PrimulPrimul 123451353103 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 17 la 24 din 2701

Subiect: Traditii si superstitii legate de nunta

Inregistrat
    07.02.2005

Smile

Citat Postat de consilier2004
    Pt ca cel a carui lumanare se stinge prima, acela va muri primul
    faza asta n-o stiam, si de unde stii care e lumanarea lui si care e a ei? noi le-am stins in Bis ca a trebuit sa taiem din ele dupa slujba de la o sapt de dupa nunta, si doar nu era sa iasa afara, sa stinga lumanarile si sa se intoarca cu ele in Bis...superstitia asta e cam ciudatzica...

Inregistrat
    22.05.2006

Implicit

Citat Postat de oana26
    Sincer eu nu cred in astfel de superstitii si cred ca este mai bine. Dar ma amuza....
    Si eu sunt in aceeasi situatie: nu cred, dar ma amuza! Cred ca primul pas care trebuie facut pentru a scapa de superstitii este sa le indentifici si sa vorbesti despre ele!

Inregistrat
    07.02.2005

Implicit

Citat Postat de mam
    in pantoful miresei, un banut mic de argint..eu am avut unul mare de argint in gentuta si s-a compensat !
    Si eu tot asa vreau sa fac. Doar n-o sa merg schipatand la nunta proprie din cauza de banut.

Inregistrat
    13.06.2006

Implicit

eu stiam ca mireasa trebuie sa poarte ceva nou , ceva albastru si ceva imprumutat

Inregistrat
    07.02.2005

Implicit

Citat Postat de monick139
    eu stiam ca mireasa trebuie sa poarte ceva nou , ceva albastru si ceva imprumutat
    Something old, something new,
    Something borrowed, something blue
    And one penny nickle in your shue.
    Asa e poezioara: ceva vechi, ceva nou, ceva de imprumut, ceva albastru si un banut in pantof.

Inregistrat
    07.02.2005

Implicit

.... and a silver sixpence in your shoe... dar mama soacra cica n-are un silver sixpence, dar am vazut unele din cicolata LOOOL. chestia e ca se topesc in poseta, ce sa mai vorbim de pantof LOL. am auzit si eu de astea cu calcatul pe picior, mai e una ca a cui lumanare se stinge prima, ala moare primul... sa ma mai gandesc... aia cu purtatul de perle e in general, dar eu sunt moarta dupa perle.

Inregistrat
    07.02.2005

Talking

Citat Postat de consilier2004
    Pt ca cel a carui lumanare se stinge prima, acela va muri primul
    Looooooool.Pai hai sa ne imaginam:se iese din biserica,se fac poze,bla bla,si pe urma se urca lumea in masini sa plece spre restaurant.Si trebuie sa bagi lumanarile intr-o masina.Si ce faci?Stai acolo pana se stinge una din ele?Le lasi acolo sa arda si il pui pe unu sa stea sa le pazeasca si sa noteze care s-a stins prima?Sau le bagi aprinse in masina?Sau le aprinzi din nou la restaurant si il pui tot pe un gigel sa se holbeze la ele pana se stinge una din ele?Nu pot sa cred,cate superstitii exista!Am mai zis si la alt topic,daca am sta sa respectam toate superstitiile nu am mai iesi din casa.Dar sunt amuzante rau.Aia cu calcatul pe picior o fac asa ca sa am de ce sa fac misto de dl.mire.

Inregistrat
    07.02.2005

Implicit

Citat Postat de cecilia
    Looooooool.Pai hai sa ne imaginam:se iese din biserica,se fac poze,bla bla,si pe urma se urca lumea in masini sa plece spre restaurant.Si trebuie sa bagi lumanarile intr-o masina.Si ce faci?Stai acolo pana se stinge una din ele?Le lasi acolo sa arda si il pui pe unu sa stea sa le pazeasca si sa noteze care s-a stins prima?Sau le bagi aprinse in masina?Sau le aprinzi din nou la restaurant si il pui tot pe un gigel sa se holbeze la ele pana se stinge una din ele?Nu pot sa cred,cate superstitii exista!Am mai zis si la alt topic,daca am sta sa respectam toate superstitiile nu am mai iesi din casa.Dar sunt amuzante rau.Aia cu calcatul pe picior o fac asa ca sa am de ce sa fac misto de dl.mire.
    Mai bine sa nu incerci sa il calci doar de amuzament. Eu stiu sigur ca nu voi incerca si nici el nu cred ca o va face. Poate sunt foarte superstitioasa dar stiu ca parintii mei au incercat sa se calce pe picior in acelasi timp si sunt divortati de mult...

Pagina 3 din 338 PrimulPrimul 123451353103 ... UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us