Pagina 2 din 89 PrimulPrimul 12341252 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 9 la 16 din 707

Subiect: De ce ne casatorim???

Inregistrat
    09.07.2006

Implicit Re: momentul optim pentru a te casatori

heheh, al meu voia sa ma ia dupa prima intalnire
    a fost dragoste la prima vedere, dar l-am tinut pe jar
    cand am implinit 2 ani , am tinut mortis sa sarbatorim acest lucru prin cununia civila. si astfel, pe 8 februarie anul acesta am scos actele, iar nunta, dupa terminarea facultatii(inainte de licenta...nu ma intrebati ce chef aveam sa invat) pe 4 iunie.

eu am 23, el are 26

povesti frumoase, intr-adevar..

dar, a recurs cineva la tertipuri de genul :

"suntem impreuna de citiva ani, el este barbatul cu care vreau sa-mi petrec restul vietii, stiu ca si el ma iubeste si vrea asta, dar... nu ma mai cere odata!!! poate un copil il ajuta sa se hotarasca?!!"
    daca dragoste nu e, nimic nu e

http://new.photos.yahoo.com/cata_ms/album

Bia Guest

Citat Postat de cata_enea

"suntem impreuna de citiva ani, el este barbatul cu care vreau sa-mi petrec restul vietii, stiu ca si el ma iubeste si vrea asta, dar... nu ma mai cere odata!!! poate un copil il ajuta sa se hotarasca?!!"
    Parerea mea e ca un copil intregeste o familie, o relatie, dar daca nu exista o baza stabila, un copil care vine pe nepregatite poate cauza o ruptura! Zic si eu! Marea majoritate a barbatilor sunt speriati de gandul de a deveni tata! Cel putin in prima faza! Cand le dai si o veste de genul asta .... unii o iau la fuga! Si apoi nu cred ca e normal sa ramai insarcinata fara sa-i ceri si lui parerea! Na, cand se intampla sa ramai asa, fara sa planuiesti asta, e cu totul altceva! Dar sa o faci intentionat doar cu gandul de a-l forta sa te ceara de nevasta ... nu mi se pare corect! Si daca partenerul nu te cere de nevasta, ori nu e pregatit, si atunci nu-l poti forta ca iar se sperie, ori ceva nu merge si atunci trebuie discutat! Imi dau si eu cu parerea, pana la urma rel sunt atat de diferite!

Eu cred ca te casatoresti cand simti ca e "momentul" si eu cel putin am simtit! Daca era dupa el m-ar fi cerut de mai de mult, dar eu nu ma simteam pregatita sa fac "pasul"! I-am sugerat sa stea cuminte si va sti cand ... Si asa a fost! Nu cred ca este o varsta anume pt a te casatori, ci pur si simplu cand simti cu adev ca asta iti doresti!

krisstina2004 Guest

Nu exista o varsta optima pentru a te casatori. Ca idee, eu am vrut sa ma ma rit undeva intre 25 si 30 ani. O sa ma casatoresc la 26 de ani in cele din urma. Am asteptat sa fiu pe picioarele mele, independenta financiar, sa-mi termin studiile (desi a doua facultate o s-o tremin dupa nunta) si sa ma simt pregatita din punct de vedere emotional sa fac acest pas. Apoi am asteptat cativa ani sa-mi cunosc viitorul sot inainte de a lua hotararea.

Inregistrat
    01.09.2006

Citat Postat de cata_enea

Al meu chiar nu se sperie de gandul de a avea un copil ci chiar el mi-a spus ca abia asteapta sa termin facultatea si sa facem un bebe.Asta ar insemna pe la 26 ani . Abia asteapta sa aiba un bebe si sa ii ofere tot ce ai lui nu i-au oferit. Sunt asa de fericita ca l-am ales

Inregistrat
    18.09.2006

Faptul ca ne propunem de un an sa ne casatorim nu inseamna ca asa se va si intampla. Dupa toate probabilitatile nunta va fi in 2008 pentru ca ideea cu restaurantul e mult prea stresanta. Ce chestie... dragostea e mare dar restaurantul lipseste cu desavarsire. Asa ca voi spune "DA" la 25 de ani (mereu am simtit ca asa va fi).

Inregistrat
    13.07.2006

Noi suntem de aproape 4 ani impreuna!
    Nu a fost dragoste la prima vedere...am inceput sa-l iubesc pentru felul lui de a fi. S-a tinut dupa mine vreo 6 luni...era f indragostit...iar eu "ma jucam". Adevarul este ca nu credeam ca vom fi impreuna (el este mai mic decat mine cu 4 ani). Il consideram un pusti! Era slab, avea urechile mari...nu era deloc genul meu.
    A inceput cu o scrisoare. Ai mei erau plecati la tara si eu eram singura acasa. Pe la 12 noaptea suna cineva la usa . Va dati seama ca am inlemnit. Noroc ca eram cu catelul ...m-am dus la usa, am deschis si am gasit o scrisoare. Vai ...ce scrisoare! Anonima! Dupa 5 minute suna telefonul...Raspund si aud: "Vezi ca ai o scrisoare in usa" - fara sa se recomande. La care eu: "Hai mai Aky, termina cu glumele astea, ca nu am chef la ora asta". Cica i-a cazut receptorul din mana . Nu se astepta sa-l recunosc!
    Si uite asa a inceput joaca...azi o ciocolata, maine un pupic pe obraz, poimaine un sarut furat...si s-a legat. Au trecut 4 ani! Acum e o frumusete de baiat (mereu ii spun ca datorita mie e asa frumos, ca era slab si pricajit - chiar si de fata cu soacra).
    Despre casatorie nu vorbeam pentru ca el trebuia sa termine facultatea, sa se angajeze. Pana acum 5 luni cand am stat de vorba si am hotarat ca vom face nunta anul viitor! Ne cunoastem, ne iubim, vrem sa fim impreuna pentru totdeauna...asa ca nu are rost sa mai asteptam.
    Toti prietenii nostri au ramas surprinsi...ei se asteptau ca noi sa fim ultimii. Dar uite ca suntem primii!
    Asa ca nu exista un moment optim pentru casatorie...cand simti ca cel de langa tine este PENTRU TINE nu conteaza ca ai 19 sau 40 de ani, ca ai terminat facultatea sau nu, ca ai o cariera sau nu!

Inregistrat
    24.08.2006

Noi Suntem Impreuna De 2 Ani....ne Iubim Foarte Mult, Ca Si Voi De Altfel.......iuby Al Meu Insa Nu Prea Se Gandea La Casatorie, Adica In Mintea Lui Era Ceva, Isi Dorea Dar Intrand In Fiecare Zi In Sedinte De Divort Probabil Ii Era Un Pic Teama.......asa Ca Am Facut Eu Primul Pas..i-am Trimis Un Sms Si L-am Intrebat Daca Vrea Sa Fie Sotul Meu.....m-a Sunat Imediat Si Vocea Ii Tremura Ca Unui Copil Mic Care Spune Prima Lui Poezie In Fata Unui Public....la Cteva Luni A Urmat Inelul Iar La Aproape Fix Un An(mai Avem 2 Saptamani).....nunta...il Iubesc Mai Mult Decat Orice Pe Lume.....el Este Sufletul Si Viata Mea....iar Eu Sunt Sufletul Si Viata Lui....va Pup

Pagina 2 din 89 PrimulPrimul 12341252 ... UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us