Pagina 1 din 89 1231151 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 8 din 707

Subiect: De ce ne casatorim???

Implicit momentul optim pentru a te casatori

Care sunt criteriile care va indeamna sa spuneti "da", atunci... in ziua aceea..

sa fie virsta? eu am 30 si un pic de ani si pot spune ca nu a cintarit atit de mult. Dar, daca ma gindesc mai departe, ca imi doresc copii...

sa fie rutina? va stiti de 10 ani si v-ati gindit " daca tot suntem de atita amar de vreme impreuna, hai sa ne luam"

ori asteptati sa terminati, liceul, facultatea, sa aveti o cariera, bani, masina, un loc in care sa stati ...

a fost dragoste la prima vedere si dupa 3 luni v-ati si casatorit?

haideti sa vorbim si poate facem si o statistica, a acestui forum .... desi, extrapolat (pt ca sunt destul de multe miresici pe aici) ar putea fi o tendinta..
    daca dragoste nu e, nimic nu e

http://new.photos.yahoo.com/cata_ms/album

Inregistrat
    12.07.2006

Implicit Re: momentul optim pentru a te casatori

Citat Postat de cata_enea
    Care sunt criteriile care va indeamna sa spuneti "da", atunci... in ziua aceea..

sa fie virsta? eu am 30 si un pic de ani si pot spune ca nu a cintarit atit de mult. Dar, daca ma gindesc mai departe, ca imi doresc copii...

sa fie rutina? va stiti de 10 ani si v-ati gindit " daca tot suntem de atita amar de vreme impreuna, hai sa ne luam"

ori asteptati sa terminati, liceul, facultatea, sa aveti o cariera, bani, masina, un loc in care sa stati ...

haideti sa vorbim si poate facem si o statistica, a acestui forum .... desi, extrapolat (pt ca sunt destul de multe miresici pe aici) ar putea fi o tendinta..
    Ne stiam din vedere de mai mult timp, sotul imi zice chiar ca un prieten comun ne-a facut cunostinta in anul 1 de facultate, dar eu nu tin minte...nu stiu insa de unde il retin...inainte de Pasti, eram deja in anul 3, intamplator ne-am intalnit, si am stat de vorba ca niste prieteni vechi care se stiau de cand lumea, cu toate ca era prima conversatie...dapa Pasti ne-am mai intalnit o data si pe urma a venit la mine in camin, dupa o luna s-a mutat la mine, iar in a patra luna m-a cerut de nevasta, in a 10 luna ne-am casatorit ( asa stabilisem data cand m-a cerut )...
    Am simtit ca ne potrivim si ne simtim foarte bine impreuna, am simtit ca era momentul...multa lume ne zicea sa mai asteptam un an sa facem facultatea, dar am facut cum am simtit noi mai bine...
    Nu a fost dragoste la prima vedere, cu toate ca se pare ca eu i-am atras atentia cand am facut se pare cunostinta prima data, dar eu nu tin minte...nu am asteptat prea mult si din obisnuinta sa o facem...s-a intamplat pur si simplu...
    Pana sa il intalnesc pe el eu ziceam ca nu o sa ma marit repede, sa termin facultatea, sa am o cariera, etc...el pana la 30-31 zicea ca sigur nu se insoara...dar cum planurile de obicei nu prea ies asa cum le planuiesti...
    Oricum nu regret absolut nimic, avem aproape 2 ani de cand suntem casatoriti civil si totul e super bine, nu ar mai fi avut nici un rost sa mai astept...
    Si ca o concluzie la subiectul tau, momentul optim pt a te casatori e atunci cand simti asta, indiferent daca faci pasul asta dupa o saptamana sau dupa zeci de ani de cand iti cunosti jumatatea...asta e parerea mea proprie

Inregistrat
    01.09.2006

Corect ,asa e cum spune Dana , cand simti ca vrei sa faci pasul cel mare atunci il faci. Pe mine m-a cerut la 11 luni de cand ne-am cunoscut iar nunta am fixat-o la 1 an si jum de la cererea in casatorie.Si am hot sa avem un copil peste 3 ani cand termin facultatea pt ca vrem sa fim parinti tineri .Nu este o regula anume cand ,ce si cum.

Inregistrat
    07.02.2005

Citat Postat de monicutza
    Corect ,asa e cum spune Dana , cand simti ca vrei sa faci pasul cel mare atunci il faci. Pe mine m-a cerut la 11 luni de cand ne-am cunoscut iar nunta am fixat-o la 1 an si jum de la cererea in casatorie.Si am hot sa avem un copil peste 3 ani cand termin facultatea pt ca vrem sa fim parinti tineri .Nu este o regula anume cand ,ce si cum.
    Si eu sunt de aceeasi parere.
    Noi am hotarat sa ne casatorim cand eram de 7 luni impreuna si deja stateam impreuna de 2 luni. Nunta a fost la 11 luni de cand ne cunosteam.
    Dar cam dupa 3 luni dupa ce ne-am cunoscut "plutea in aer". Mai ales ca eram (cel putin eu) foarte mirata de cat de bine ne potrivim.

am considerat mereu ca o femeie trebuie sa-si cistige banutii ei, din munca ei, sa lase familia pe mai tirziu... nu eram adepta casniciilor... si nici acum pe deplin. Sunt avocat d eprofesie si am vazut sute de divorturi si partaje in tribunal. Colegi care imi faceau curte ... si nu numai mie... Oameni frumosi si destepti care pareau ca se potrivesc, dar care au sfirsit in a-si imparti copiii. Desi imi sunt dragi copiii si ideea de familie era una care ma incalzea, "peisajul" din jurul meu a ajuns sa ma domine.

deci, CARIERA!! si prieten... ca sa nu fiu totusi singura pe lume..

dar vezi ca socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din tirg...

florin ma cunoaste de vreo 3-4 ani. O prietena comuna "ne-a facut cunostinta", in sensul ca eu aveam nevoie de un costumas pe care mi l-a facut ea si "n-a putut sa vina personal" sa mi-l aduca... asa ca l-a trimis pe .. individul asta, anost, ciudatel, imbracat cu un pulovar urit cu guler pe git, dar jeans de firma...

nu mi-a placut deloc, deloc, deloc!!!!!!!

A 2-a zi, ma suna "prietena" sa ma intrebe daca mi-a placut.... "aaaa, costumasul vine perfect, multumesc"......nu,nu... "baiatul?"

Am ramas masca, i-am zis ca "n-am timp de de-astea si sa nu incerce sa ma marite ca n-am chef. Eu si casatoria?? Ha, ce idee stupida"

Lui, insa, i-au placut ochii mei mari dar un pic tristi (imi venea sa-l bat cind mi-a spus, dar eram deja casatoriti) si s-a indragostit pe loc, iremediabil si definitiv. A incercaqt sa-mi dea intilniri, flori, jucarii, cd-uri cu muzica imprimata si cu "mesaj"... n-a functionat nimic!! El zicea ca EU SUNT ACEEA, iar eu spuneam ca nu-mi trebuie. Am conversat doar pe email si ne-am intilnit accidental in oras.

Pina cind intr-o zi de august, 2005, cind venise dintr-o delegatie obositoare de doar 2 zile, dintre care f multe ore de zburat cu avionul (zice el!!). M-a sunat si vocea lui era altfel. Relaxata, nu ma mai simteam "haituita", era un alt om, mai cald, mai placut. (De fapt, doar obosit, dar ce sa inteleg eu??!) I-am spus ca a doua zi nu am prea mult de lucru si il scot la o plimbare in parc.

Asa a inceput totul, asa s-a terminat totul.. ma refer la ideile despre casniciile ratate, teama de a esua..."mai bine lipsa, decit cu inima zdrobita"

Abia la a 4,5-a intilnire, revenindu-si din surpriza, mi-a marturisit ca vroia sa-mi spuna ca el n-o sa mai insiste si e ultima oara cind ma suna. Ca e dezamagit pentru ca a intilnit un om cu care isi doreste o familie si eu...

Continuarea e in poze..
    daca dragoste nu e, nimic nu e

http://new.photos.yahoo.com/cata_ms/album

Inregistrat
    07.02.2005

Smile Re: momentul optim pentru a te casatori

hmm, nu cred ca poti sa spui gata, la 25 de ani ma casat orice ar fi, nu stii de unde sare iepurele... noi suntem impreuna de aproape 6 ani si vb de casatorie de 5 ani :P, dar am asteptat sa terminam facultatea, sa fie fiecare dintre noi pe picioarele lui, sa avem un venit - 2. si la noi toate s-au potrivit ca sa zic asha... parintii lui au cumparat apt acum vreo 3 ani, am inceput sa il refacem acum 1 an si jumatate, dupa am avut nunta, dupa ne-am mutat, toate s-au potrivit perfect ca niste piese de puzzle. eu cred ca daca asha ti-e menit as ti se intample, totul va merge snur, si la noi asha a fost!

Inregistrat
    29.08.2006

o sa spunem "DA" din iubire.. varsta nu e de vina..yo am 20 de ani, el are 22.. deci nu suntem prea batrani.. ne stim de un an si 2 luni, vorbim de casatorie de un an si acum vreo 2 luni am stabilit data exacta a casatoriei.
    a fost dragoste la prima vedere, mai precis la a doua vedere.. ! prima data cand ne-am vazut nu ne-am impresionat unul pe celalalt, dar a doua oara, adik la 2 zile dupa ce ne-am vazut prima data, a iesit cu scantei

Inregistrat
    12.05.2006

da

eu la 27, el la 29 ani
    You married a man for sex, and now you expected him to be smart.”

Pagina 1 din 89 1231151 ... UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us