Pagina 1 din 61 1231151 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 8 din 487

Subiect: Acte pentru civila - unde le facem / platim??

Inregistrat
    11.09.2006

Implicit Acte pentru civila - unde le facem / platim??

Fetele unde trebuie sa platesc toate chestiile acelea..pot sa o fac mai din timp..stiu ca sunt acele prenuptiale care tin doar 2 zile dar restul nu le pot lua din timp...Are cineva o lista completa si sfaturi, locatii unde trebuie sa merg..asteptam patzitele sa ne zica...vreau sa platesc si eu...

Inregistrat
    07.02.2007

Implicit Re: Acte pentru civila

Chiar, hai sa facem schematic, ca si eu sunt in plop si nu stiu exact ce tre sa fac si unde sa ma duc.

Deci, la dosar trebuie:

- CI copie si original (ale ambilor soti)
    - Certificate nastere copie si original
    - Certificate prenuptiale de la medicul de familie, valabile 24 de ore de la eliberare
    - copii CI martori (presupun eu)
    - timbre fiscale (in valoare de ??? si de unde le pot cumpara)
    - chitanta pentru oficiere in ziua de sambata (69 ron) sau duminica (185 ron) care se plateste unde?
    - formulare completate la fata locului, unde tre sa fie prezeni ambii soti.

De asemenea, stiu ca nu ai voie sa-ti schimbi martorii in astea 2 saptamani pana la oficierea cununiei, iar la momentul oficierii acestia (dar si mirii, cred) trebuie sa aiba cartile de identitate la ei.

Ce ma mai intereseaza e daca am treaba DOAR la medicul de familie pt certificatul ala prenuptial, daca tre sa platesc o taxa pentru el si unde, si ce anume tre' sa fie musai vizat pe el (plamani, serologie hiv/sifilis etc. ?)

Multumim anticipat miresicilor ce ne ajuta!

Inregistrat
    28.07.2007

mirii nu trebuie sa aiba buletinele la ei pentru simplul motiv ca sunt oprite la starea civila la depunerea actelor(cel putin al miresei)

Inregistrat
    07.02.2007

Citat Postat de Chrisu Vezi mesajul
    mirii nu trebuie sa aiba buletinele la ei pentru simplul motiv ca sunt oprite la starea civila la depunerea actelor(cel putin al miresei)
    Aha, uite asta nu stiam! Merci mult!
    Asteptam si lamurirea restului problemelor

Inregistrat
    28.07.2007

Atentie pentru cele care vor sa-si pastreze numele sa spuneti din timp,pentru ca altfel te poti trezi ca iti capseaza CI si trebuie sa o schimbi oricum.it despre medicul de familie:el elibereaza certificatul prenuptial care e tip dar din cite stiu trebuie facute inainte serologia sifilisului radioscopia pulmonara si ce mai trebuie si sa ai rezultatele la tine.

Inregistrat
    28.07.2007

din cite stiu si la Policlinica mare se pot face si cred ca stiu ei exact ce trebuie

Inregistrat
    17.09.2006

Citat Postat de Chrisu Vezi mesajul
    Normal ca trebuie sa aveti buletinele la voi la depunerea actelor, ca sa va demonstrati identitatea... Nu se opreste buletinul la depunerea actelor, chiar am avut un stres mare legat de uitatul buletinelor acasa.

Cat despre analize... am mers cu o floare la doctorul de familie si ... nu am mai facut nici o analiza... ne-a dat direct certificatul prenuptial si l-a datat cu ziua in care aveam nevoie de el, ca sa nu avem probleme cu valabilitatea

Inregistrat
    30.01.2007

Buletinele le aveti la voi atat la depunerea actelor,cat si la oficiere,abia atunci il capseaza pe al celui care isi schimba numele,dar NU IL RETINE!Asta la politie cand il schimbi.
    Taxa se plateste la primarie in spate,unde se platesc si impozitele pe case si masini.
    Timbre fiscale noi am luat de la posta,dar am inteles ca nu mai trebuie pt ca nu se mai gasesc.Nu stiu daca au fost inlocuite cu altceva,sa ne spuna cele care s-au casatorit in vara.
    Noi aveam medicii de familie la buc,asa ca am fost in policlinica mare pt prenuptiale.Am facut serologia sifilisului la medimar si radiografie pulmonara la policlinica industriala, dar se pot face oriunde au un astfel de serviciu!Atentie la radiografie ca nu se face daca sunteti insarcinate,nu cred ca e cazul ! HIV nu se mai face ca se incalca dreptul la confidentialitate! Analizele le-am platit separat,apoi am mai platit 20 RON de persoana eliberarea certificatului propriu zis pe care scria "se poate casatori"
    Pare greu,dar nu e!Succes!

Pagina 1 din 61 1231151 ... UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us