Pagina 2 din 2806 PrimulPrimul 123412521025021002 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 9 la 16 din 22444

Subiect: Probleme ale bebicilor

Inregistrat
    20.04.2006

Implicit Re: probleme ale bebicilor

Citat Postat de iuli_nicol Vezi mesajul
    a patit si bb tau asa Cutisor?
    Da ALEXANDRU a binevoit sa ia raceala de la ta-su cand avea o luna si tot asa a inceput putin cate putin,cu tot tratamentul nu am reusit sa scapam si uite asa a facut 5 injectii si abea atunci a inceput sa se potoleasca,iar ta-su si-a luat portia de scandal ca a stat langa copil

Inregistrat
    16.02.2007

Citat Postat de cutisor Vezi mesajul
    Da ALEXANDRU a binevoit sa ia raceala de la ta-su cand avea o luna si tot asa a inceput putin cate putin,cu tot tratamentul nu am reusit sa scapam si uite asa a facut 5 injectii si abea atunci a inceput sa se potoleasca,iar ta-su si-a luat portia de scandal ca a stat langa copil
    nasol...si sotul meu a fost racit saptamana trecuta...dar nu prea a stat langa bb...dar cine stie...nasol...

Inregistrat
    16.02.2007

bebici vostri isi freaca gingiile una de alta...asa cum ar scrasni din dintii

Inregistrat
    20.04.2006

Citat Postat de iuli_nicol Vezi mesajul
    bebici vostri isi freaca gingiile una de alta...asa cum ar scrasni din dintii
    Al meu nu,se pare ca se grabeste un dintisor la bebicul tau

Inregistrat
    16.02.2007

Citat Postat de cutisor Vezi mesajul
    Al meu nu,se pare ca se grabeste un dintisor la bebicul tau
    da dar nu face tot timpul....nu are febra....ci doar noaptea inainte de culcare....de fapt mi-a facut doar noaptea trecuta...sa vedem ce face si azi...sper sa nu fie un dintisor...k cica nu-i bine sa-i iasa asa repede

Inregistrat
    25.06.2006

Citat Postat de RUCKSI Vezi mesajul
    asa a facut si Mihnea...de la manuta bagata in gutita, si a iritat gatutul si tot tusea...nu era racit, nu avea rosu in gat, doar o mica iritatie de la unghiute...Asa ca noi am apelat la glicerina boraxata si putin albastru de metil...si acum e bine.
    Nu ti spun, ca isi mai baga mana de isi face scarba de i vine sa vomite
    Acum noi avem probleme cu ochii...o conjunctivita de la praful infernal din Bucuresti. Il sterg de 4-5 ori pe zi cu ser fiziologic , iar acum am inceput tratamentul cu Tobrex( 2 picaturi de 4 ori pe zi )
    tobradex.........nu stiam ca este si pt bebei........si 8 pic pe zi........mi s epare mult.......asa a zis medicul??.........stiam ca asa fac trat adultii.....chiar si eu personal am facut asa......

ps>> sau tobrex ,cum ai scris tu si am "confuzat" eu,crezand ca e greseala de scriere??

Inregistrat
    16.02.2007

Aparitia dintilor bebelusului: cand?
    • Si in aceasta privinta fiecare copil este diferit, de aceea data aparitiei primilor dinti, precum si ordinea aparitiei acestora sunt foarte diferite de la un bebelus la altul; exista chiar copii care se nasc cu un dinte, ca de exemplu, Napoleon si Iulius Cezar.
    • La unii bebelusi primul dinte poate apare pe la 3 luni, la altii dupa prima aniversare. Deci, aveti rabdare, caci un lucru este sigur: dintisorii vor apare singuri inainte ca bebelusul sa implineasca 2 ani.
      S-a observat ca la bebelusii cu membrele mai lungi, precum si la cei care sunt alaptati, dintii le apar mai devreme decat la bebelusii mai dolofani.
      Care este varsta la care ei apar?
      Cel mai adesea, dintii incep sa apara pe la 6-7 luni. In general, un copil are toti dintii de lapte pe la 2 ani (cu variante de cateva luni).

Primii dinti care apar sunt cei doi dinti centrali de jos (incisivii centrali). Urmeaza apoi cei doi dinti centrali de pe maxilarul de sus. Incisivii sunt dinti de taiere, retezare. Urmatorii dinti apar la anumite intervale de timp pana la doi ani si jumatate, trei ani, cand apar molarii posteriori (dinti de zdrobire).
      Mai tarziu, intre 6 si 8 ani, dintii de lapte incep sa cada. Ei sunt impinsi afara de dintii permanenti care le vor lua locul.
    • Puseurile dentare
      Simptome curente generale:
      • bebelusul saliveaza din abundenta, mai mult decat de obicei;
      • cauta sa muste (in joaca);
      • are gingiile umflate si rosii;
      • are obrazul rosu in locul unde apare dintele;
      • se poate sa fie mai suparacios, mai agitat noaptea si/sau ziua;
      • eritem la fese;
      • febra moderata (37,5-38 grade C).
      Unele simtome nu au legatura cu aparitia dintilor
      Trebuie sa stiti ca varsaturile, diareea, guturaiul si febra mare... nu au legatura cu aparitia dintilor. Aceste simptome indica prezenta unei boli. In general, puseurile dentare nu se manifesta prin aproape nici un simptom, sau doar prin cele enumerate mai sus, si sunt lipsite de gravitate (cu anumite exceptii).

Calmarea durerilor de aparitie a dintilor
    • Puteti sa-i dati copilului o doza corespunzatoare de Paracetamol, sub forma de sirop sau de supozitor, in functie de varsta si de greutatea lui (care trebuie sa faca parte din farmacia de acasa pentru febra si/sau dureri).
    • Dati-i, de asemenea, ceva de muscat, in plus fata de suzeta sau de pumnul sau.
    • Copiilor care au implinit 6 luni, si doar acestora, dati-le o bucata de morcov (destul de lunga ca sa nu o inghita), sau un coltuc de paine, un biscuit pentru bebelusi.
    • Daca aveti un bebelus destul de voinic, dati-i doar o jucarioara pentru sugari sau un inel special pentru dinti, pe care le va putea musca cat de mult doreste.
    • Masati-i gingia cu degetul curat si cu un gel dentar cu efecte anestezice, prescris de un medic. Uneori, este suficient pentru calmarea durerii (dar nu mai mult de 4 ori pe zi).
    Cum se ingrijesc dintisorii in primele luni de viata?
    O data dintele iesit, bebelusul a scapat, in sfarsit, de dureri, cel putin pana va apare urmatorul dinte!
    Pentru a avea bine grija de dintii noi ai copilului, trebuie inceput prin protejarea viitorului sau dentar. Fluorul, care intareste smaltul dintilor, este foarte util, dar numai medicul dumneavoastra va poate face recomandarile de urmat in aceasta privinta (Numerosi pediatri il prescriu in doza zilnica pana ce copilul implineste 14 ani).
    De asemenea, trebuie sa invatati copilul sa aiba o igiena alimentara buna; evitand sa-i dati zahar (nu adaugati zahar in alimentele pe care le consuma, sau adaugati foarte putin, nu-i dati siropuri aromate, prea mult suc de fructe, biscuiti, dulciuri…) mai ales, inainte de culcare.

Inregistrat
    26.06.2007

Citat Postat de mitutza Vezi mesajul
    tobradex.........nu stiam ca este si pt bebei........si 8 pic pe zi........mi s epare mult.......asa a zis medicul??.........stiam ca asa fac trat adultii.....chiar si eu personal am facut asa......

ps>> sau tobrex ,cum ai scris tu si am "confuzat" eu,crezand ca e greseala de scriere??

NU AM GRESIT....TOBREX ( CONTINE TOBRAMICINA 3mg/ml )
    este pt bebici ...si dozajul mi l a zis si dr si la farmacie...sper ca e ok
    WORKSHOPURI PENTRU PARINTI

Pagina 2 din 2806 PrimulPrimul 123412521025021002 ... UltimulUltimul

Etichete pentru acest subiect

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us