Pagina 67 din 77 PrimulPrimul ... 17576566676869 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 529 la 536 din 613

Subiect: Despre metodele contraceptive

Inregistrat
    19.07.2008

Implicit Re: Anticonceptionale ... bune, rele... important

buna fetelor.
    am si eu o intrebare pentru voi.
    eu am lua AC timp de 5 ani, aproape, fara nici o pausa.
    le-am lasat la sfarsitul lui octombrie, si regular mi-a venit CM pe 1 noiembre.
    trebuia sa incep pastilele pe 4 noiembrie, dar nu le-am mai luat.
    acuma la inceputul lui decembrie trebuia sa imi vina, dar nimic.
    am facut un test acum 5 zile di era negativ.
    voi ce spuneti?
    sa il mai astept sau is insarcinata?
    [/URL]

Inregistrat
    04.09.2008

Citat Postat de munequita Vezi mesajul
    exact la fel am patit si eu..am luat 3 luni ac pt ovare polichistice si aceste 3 luni nu m-am simtit deloc bine, ma durea capul, sanii, ovarele...
    inainte mai luasem 5 ani ac, dar nu am avut nimic, le-am intrerupt si dupa 2 ani de zile cand m-am hotarat sa fac bebe mi s-a descoperit ovare polichistice.
    am luat din nou 3 luni ac, am fost la eco si dupa spusele altui medic acuma totul e ok..eram chiar la ovulatie si s-a vazut un folicul matur pe ovarul stang iar pe cel drept 2 foliculi la care nu le mai stiu dimensiunile.
    in fine,vroiam sa-ti zic ca daca poti rezista aceste 3 luni si nu renunta sa le iei, la mine cel putin au avut ceva efect!
    multumesc ca m-ai incurajat!

am descoprit acum 4 ani ca am ovarele polichistice si la vremea respectiva mi-a recomandat o doctorita sa iau yasmine, ca ar fi special pt ovare polichistice. acum dupa atat timp ovarele sunt la fel, dar ma gandesc ca tratamentul nu a fost bun. acum chiar iau ceva special pt situatia data.

dar ce-mi spui chiar imi da sperante ca se pot vindeca sau ca poate fi mai bine, numai sa rezist.

multumesc

Citat Postat de poto_nella Vezi mesajul
    buna fetelor.
    am si eu o intrebare pentru voi.
    eu am lua AC timp de 5 ani, aproape, fara nici o pausa.
    le-am lasat la sfarsitul lui octombrie, si regular mi-a venit CM pe 1 noiembre.
    trebuia sa incep pastilele pe 4 noiembrie, dar nu le-am mai luat.
    acuma la inceputul lui decembrie trebuia sa imi vina, dar nimic.
    am facut un test acum 5 zile di era negativ.
    voi ce spuneti?
    sa il mai astept sau is insarcinata?
    eu zic sa mai astepti. ti-am zis si pe un alt topic ca mie mi-a intarziat 14 zile. zile in care parca turbam. am facut vreo 5 teste de sarcina si toate negative. stiu ca esti framantata, dar mai ai rabdare.

mai fa inca un test ca doar el iti poate spune daca esti insarcinata
    Ultima editare de mitze : 10.12.2009 13:04:34

Inregistrat
    27.06.2007

Citat Postat de mitze Vezi mesajul
    multumesc ca m-ai incurajat!

am descoprit acum 4 ani ca am ovarele polichistice si la vremea respectiva mi-a recomandat o doctorita sa iau yasmine, ca ar fi special pt ovare polichistice. acum dupa atat timp ovarele sunt la fel, dar ma gandesc ca tratamentul nu a fost bun. acum chiar iau ceva special pt situatia data.

dar ce-mi spui chiar imi da sperante ca se pot vindeca sau ca poate fi mai bine, numai sa rezist.

multumesc

eu am luat aceste 3 luni yaz, din cate am inteles e tot din gama yasmine.
    cat timp ai luat yasmine si dupa cat timp dupa ce ai renuntat la ele ai fost la control?
    cica daca ai acest sindrom in corp, dupa ce te lasi de anticonceptionale iti pot reaparea din nou aceste mici chisturi pe ovare.
    de aceea eu nici in ziua de azi nu prea am fost de acord cu acest tratament mai ales ca i-am zis doctoritei la care am fost la vremea respectiva ca vreau sa fac bebe.
    sa zicem ca la mine au avut efect,ca s-au resorbit chisturile, acuma sunt curioasa in cat timp vine bebe, si daca nu vine curand daca nu o sa am din nou ovare polichistice.
    intre timp am fost si la alt medic si acuma iau un antidiabetic si progesteron, care sper sa ma ajute la ovulatie!
    iti doresc multa sanatate si sa ti se indeplineasca visul!
    Ultima editare de munequita : 10.12.2009 13:19:22

Inregistrat
    19.07.2008

off.is disperata.
    am sa mai fac un test, dar aparte faptul ca pe moment ma linisteste ca nu is insarcinata, a doua zi incep iar sa ma gandesc.
    am sa mai astept.
    merci inca o data!
    [/URL]

Inregistrat
    04.09.2008

Citat Postat de munequita Vezi mesajul
    eu am luat aceste 3 luni yaz, din cate am inteles e tot din gama yasmine.
    cat timp ai luat yasmine si dupa cat timp dupa ce ai renuntat la ele ai fost la control?
    cica daca ai acest sindrom in corp, dupa ce te lasi de anticonceptionale iti pot reaparea din nou aceste mici chisturi pe ovare.
    de aceea eu nici in ziua de azi nu prea am fost de acord cu acest tratament mai ales ca i-am zis doctoritei la care am fost la vremea respectiva ca vreau sa fac bebe.
    sa zicem ca la mine au avut efect,ca s-au resorbit chisturile, acuma sunt curioasa in cat timp vine bebe, si daca nu vine curand daca nu o sa am din nou ovare polichistice.
    intre timp am fost si la alt medic si acuma iau un antidiabetic si progesteron, care sper sa ma ajute la ovulatie!
    iti doresc multa sanatate si sa ti se indeplineasca visul!
    multumesc!!!! si sper ca si visul tau sa se realizeze cat mai curand! trebuie sa speram! sa nu cedam!

am luat 4 ani yasmine, le-am oprit prin mai anul asta si acum in septembrie, la ultima ecografie erau la fel ca la inceput ovarele. deci nu s-a ameliorat cu nimic.

si doctorita de atunci, ca si cea de acum mi-au spus acelasi lucru: ca voi ramane greu insarcinata. ca mai intai trebuie sa incerc 1 an (!!!!) si abia apoi sa trec la tratamente de fertilitate sau de stimulare a ovulatiei.

eu am probleme cu ovarele de la 14 ani. atunci am avut primele chisturi, dar acum ovarele sunt polichistice.
    Ultima editare de mitze : 10.12.2009 13:33:43

Inregistrat
    27.06.2007

multumesc!!!! si sper ca si visul tau sa se realizeze cat mai curand! trebuie sa speram! sa nu cedam!

am luat 4 ani yasmine, le-am oprit prin mai anul asta si acum in septembrie, la ultima ecografie erau la fel ca la inceput ovarele. deci nu s-a ameliorat cu nimic.

si doctorita de atunci, ca si cea de acum mi-au spus acelasi lucru: ca voi ramane greu insarcinata. ca mai intai trebuie sa incerc 1 an (!!!!) si abia apoi sa trec la tratamente de fertilitate sau de stimulare a ovulatiei.

eu am probleme cu ovarele de la 14 ani. atunci am avut primele chisturi, dar acum ovarele sunt polichistice.

nu prea sunt de acord cu faza asta ca trebuie sa incercam 1 an, mi s-a spus si mie asta..eu una nu am de gand sa stau un an, dupa 3 luni daca vad ca nu raman vreau sa-mi refac toate analizele horomonale si sa trec la alte investigatii si alt medic daca e cazul!
    scuze de off, si da..speram in continuare! tin pumnii sa fie ok!

Inregistrat
    25.09.2008

Exact aceleasi probleme le am si eu si mi s-a spus acelasi lucru. Singura diferenta este ca mi s-a spus ca anticonceptionalele nu vor face sa dispara chisturile ci numai tin situatia sub control ca sa nu se inrautateasca. Endocrinologul mi-a dat un tratament cu androcur+diane35 pentru 6 luni si intr-adevar dupa tratament nu mai aveam chisturi. Tratamentul mi-a fost dat si din alte motive, dar sincera sa fiu pe mine m-a dat rau de tot peste cap si ma bucur ca am scapat: aveam niste stari de nervozitate ingrozitoare, am luat in greutate, dureri de sani. Acum la un an de la tratament sunt inca ok dar chisturile pot sa reapara oricand...
    Cat despre durerea pe care o simti in san am avut si eu aceasta problema si mi s-a spus ca este ok, dar dr a considerat ca totusi pastilele sunt prea puternice pentru mine - luam Yasmin si am schimbat pe Karissa.

Inregistrat
    25.06.2008

pt. poto nela
    se poate sa te fi dereglat de la ac.si sa iti intrzie e normal.
    diane 35 si melleva sunt numite impropriu anticonceptionale sunt pastile cu care s etrateaza ovarele micropolichistice avand ca efect si stoparea ovulatiei.ao o concentratie mare de hormoni si in sunt tolerate ceva mai greu.
    oricum acestea se dau cand ai sindromul ovarelor micropolichistice insotit de testosterom marit,nu cand ai 2-3 chistulete .

Pagina 67 din 77 PrimulPrimul ... 17576566676869 ... UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us