Pagina 75 din 77 PrimulPrimul ... 25657374757677 UltimulUltimul
Rezultate de la 593 la 600 din 613

Subiect: Despre metodele contraceptive

Implicit Re: Despre metodele contraceptive

Nu am folosit niciodata anticonceptionale si de curand avand programare la medicul endocrinolog pentru un control de rutina l-am rugat sa-mi prescrie si mie niste anticonceptionale. Mi-a dat sa fac dozari hormonale si alte analize de sange care au iesit f bine, insa la tiroida a descoperit mici chistulete dar functionale. Mi-a spus sa nu-mi fac griji ca totul este ok. Ca anticonceptionale mi-a sugerat YAZ, eu am citit despre el foarte multe lucruri si...nu de bine toate. Ce m-a speriat este riscul de tromboza (tatal meu are probleme cu inima si varice cu risc de trombofeblita;eu am la un picior niste vene mai ingrosate, doamna de la masaj imi spune ca sunt predispusa la varice in viitor), problemele cardiace. Acum vreo 2 ani am incercat la recomandarea medicului ginecolog sa iau Yasmine, dar atunci fara analize, si nu le-am tolerat. Eram f nervoasa, anxioasa, plangeam, ma enervam si am renuntat la ele dupa trei saptamani. Fiind din aceeasi gama s-ar putea sa reactionez la fel. Vad si pe forum ca multe fete au probleme cu anticonceptionalele in momentul in care doresc sa se opreasca si sa faca bebe...cred ca in 3 ani 'ne punem si noi pe treaba' insa nu stiu ce sa fac, daca are sens sa ma risc sau nu cu anticonceptionalele?! Ultimul medic ginecolog la care am fost imi sugerase sa iau mercilon (fara analize prealabile precizez). Am observat ca toti medicii ginecologi la care am fost mi-au prescris tipuri de anticonceptionale fara analize. Mi-e teama ca nu pot face bebe, mai ales ca medicii ginecologi mi-au spus ca as avea ceva probleme gineco:mici chisturi, uter retrovers si septat, unii ca ar fi uter bicorn sau chiar dublu. Am auzit multe pareri pe partea asta, dar nu stiu nimic sigur in prezent. Ultimul mi-a spus sa nu ma mai caut atat, sa incerc sa fac copii si daca nu reusesc atunci sa continui cu investigatiile.

eu iau YaZ de 3 ani (cu pauze la un an )si nu am avut nici un fel de probleme..ba chiar ma tine mai putin menstruatia si nu mai e asa dureroasa..am eliminat si chisturile de la anticonceptionale..la mine au avut rezult pozitive...

Inregistrat
    05.01.2009

Doc. mi-a prescris Mercilon si de la farmacie am primit Daisynelle, ca fiind varianta mai ieftina a Mercilon-ului ... am vazut ca are aceiasi hormoni si in aceleasi cantitati, doar ca difera producatorul ... asa o fi?

Inregistrat
    17.10.2011

Implicit

Citat Postat de Tzacanici Vezi mesajul
    Doc. mi-a prescris Mercilon si de la farmacie am primit Daisynelle, ca fiind varianta mai ieftina a Mercilon-ului ... am vazut ca are aceiasi hormoni si in aceleasi cantitati, doar ca difera producatorul ... asa o fi?

Este foarte posibil.

Cine a auzit de 4Femina? Se ia cu anticonceptionalele? Vreau sa stiu ce parere aveti despre ele?
    Ultima editare de MissSwan : 17.10.2011 14:32:03

Inregistrat
    20.10.2011

Eu am auzit ca sunt suplimente pentru AC. Stiu ca 4Femina e natural si se ia cu AC odata. are efecte bune in sensul ca mentine greutatea, creste libidoul, si diminueaza efectul de retentie al apei in corp.

Inregistrat
    17.10.2011

Citat Postat de caramia Vezi mesajul
    Eu am auzit ca sunt suplimente pentru AC. Stiu ca 4Femina e natural si se ia cu AC odata. are efecte bune in sensul ca mentine greutatea, creste libidoul, si diminueaza efectul de retentie al apei in corp.
    aaa, merci caramia Cine a inceput sa le ia? beneficiile sunt destul de multe.

Inregistrat
    21.03.2008

Citat Postat de caramia Vezi mesajul
    am auzit si eu o reclama despre pastilele astea.
    am cautat pe net, mi se pare ok prospectul, este un produs din plante. ce parere aveti? ati luat asa ceva?
    eu sunt tentata sa iau...

Inregistrat
    17.10.2011

Si eu am vazut o reclama la ele. Si eu vreau sa le incerc. Uite, asta ca protejeaza ficatul de hormonii sintetici din care sunt facute pilulele e un lucru mare. Asa ca le iau si eu. sper sa nu fie prea scumpe.

Pagina 75 din 77 PrimulPrimul ... 25657374757677 UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us