Pagina 1 din 77 1231151 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 8 din 613

Subiect: Despre metodele contraceptive

Inregistrat
    02.08.2006

Implicit Despre metodele contraceptive

M-am hotarat sa va scriu pentru ca tin minte ca s-a mai discutat despre anticonceptionale si parerile au fost impartite, pot fi bune sau rele.
    Va scriu acum situatia mea, in care anticonceptionale pot sa spun ca poate m-au salvat.

Am fost la un consult ginecologic complet (al doilea din viata, prima experienta a fost traumatizanta, asa ca am amanat mult urmatoarea) acum recent. Pana acum am fost doar la discutii cu medici dar pana la consult nu mi-am facut curaj sa merg. Am luat anticonceptionale recomandate de medic si ani de zile(5-6 ani). Acum un an am hotarat cu sotul ca nu le mai iau ca in viitor cand vrem bebe sa nu fie in organism. Auzisem si eu povestea ca e bine sa faci pauza cateva luni inainte sa faci bebele.
    Surpriza neplacuta a venit la consult. Am aflat ca am ovare polichistice(daca gresesc denumirea sa ma corectati), iar chisturile sunt de la ovule care s-au format si nu s-au eliminat. Am 4-5 pe cate un ovar. Doctorita mi-a spus ca acestea nu se mai retrag, si se vor face mereu altele. Mi-a zis ca e foarte bine ca am luat anticonceptionalele toti acesti ani, ca e posibil ca daca nu luam sa fi avut deja ovarele acoperite de chisturi care pot duce pana la sterilitate.
    Acum mi-a spus sa nu ma speriu, doar ca trebuie din nou sa pun ovarele in repaus si cand vom vrea bebe cu un pic de ajutor se va putea.

Nu stiu daca e adevarat tot ce mi-a spus, sau daca am inteles bine, poate cele care sunt in domeniu imi mai spun pareri. Ce e cert chisturile sunt ca le-am vazut clar si eu, sunt la fel, nici mai mari nici mai mici, parca as avea margele prin burta , deci slabe sanse sa scada, dar partea buna ca nici nu mai cresc.

Astept sfaturi si pareri, multumes.

Inregistrat
    28.06.2007

Implicit Re: Anticonceptionale ... bune, rele... important

Citat Postat de GabrielaS Vezi mesajul
    M-am hotarat sa va scriu pentru ca tin minte ca s-a mai discutat despre anticonceptionale si parerile au fost impartite, pot fi bune sau rele.
    Va scriu acum situatia mea, in care anticonceptionale pot sa spun ca poate m-au salvat.

Am fost la un consult ginecologic complet (al doilea din viata, prima experienta a fost traumatizanta, asa ca am amanat mult urmatoarea) acum recent. Pana acum am fost doar la discutii cu medici dar pana la consult nu mi-am facut curaj sa merg. Am luat anticonceptionale recomandate de medic si ani de zile(5-6 ani). Acum un an am hotarat cu sotul ca nu le mai iau ca in viitor cand vrem bebe sa nu fie in organism. Auzisem si eu povestea ca e bine sa faci pauza cateva luni inainte sa faci bebele.
    Surpriza neplacuta a venit la consult. Am aflat ca am ovare polichistice(daca gresesc denumirea sa ma corectati), iar chisturile sunt de la ovule care s-au format si nu s-au eliminat. Am 4-5 pe cate un ovar. Doctorita mi-a spus ca acestea nu se mai retrag, si se vor face mereu altele. Mi-a zis ca e foarte bine ca am luat anticonceptionalele toti acesti ani, ca e posibil ca daca nu luam sa fi avut deja ovarele acoperite de chisturi care pot duce pana la sterilitate.
    Acum mi-a spus sa nu ma speriu, doar ca trebuie din nou sa pun ovarele in repaus si cand vom vrea bebe cu un pic de ajutor se va putea.

Nu stiu daca e adevarat tot ce mi-a spus, sau daca am inteles bine, poate cele care sunt in domeniu imi mai spun pareri. Ce e cert chisturile sunt ca le-am vazut clar si eu, sunt la fel, nici mai mari nici mai mici, parca as avea margele prin burta , deci slabe sanse sa scada, dar partea buna ca nici nu mai cresc.

Astept sfaturi si pareri, multumes.
    buna
    Si eu am avut probleme cu chisturiile ovariene,si ele dupa cate stiu eu pot sa mai creasca,eu am avut unul care a tot crescut pana a ajuns la marimea de aproape 7mm daca bine retin sper sa nu gresesc,iar daca as fi stiu in urma cu cateva luni (cand din buna stiinta a dragilor nostrii doctori m-au operat de apendice),s-ar fi retras si ar fi disparut asa am ajuns k dupa 4 luni ce am fost op am avut niste dureri insuportabile si au "descoperit" k aveam un chist ovarian pe partea dreapta care statea sa "explodeze",si a trebuit sa fiu op de urgenta la cluj,iar din pacate ovarul drept nu a mai putut fi salvat si a trebuit sa fie scos
    acum i-au anticonceptionale,pt k mi-au zis k asa previn aparitia chistului,si k v-a trebui sa i-au tot timpul pana ce vom hotara sa avem un bebe
    sper din tot sufletul sa nu fie probleme cu celalalt ovar pt k e singura noastra speranta

Nu inteleg... chisturile au aparut pentru ca ai luat anticonceptionale? Sau apareau oricum?

Inregistrat
    22.05.2007

Cum ati descoperit chisturile? La ecografie sau cum???

Inregistrat
    17.10.2006

Citat Postat de renata_cristina Vezi mesajul
    buna
    Si eu am avut probleme cu chisturiile ovariene,si ele dupa cate stiu eu pot sa mai creasca,eu am avut unul care a tot crescut pana a ajuns la marimea de aproape 7mm daca bine retin sper sa nu gresesc,iar daca as fi stiu in urma cu cateva luni (cand din buna stiinta a dragilor nostrii doctori m-au operat de apendice),s-ar fi retras si ar fi disparut asa am ajuns k dupa 4 luni ce am fost op am avut niste dureri insuportabile si au "descoperit" k aveam un chist ovarian pe partea dreapta care statea sa "explodeze",si a trebuit sa fiu op de urgenta la cluj,iar din pacate ovarul drept nu a mai putut fi salvat si a trebuit sa fie scos
    acum i-au anticonceptionale,pt k mi-au zis k asa previn aparitia chistului,si k v-a trebui sa i-au tot timpul pana ce vom hotara sa avem un bebe
    sper din tot sufletul sa nu fie probleme cu celalalt ovar pt k e singura noastra speranta
    Exact aceeasi problema am avut-o si eu, dar pe partea stanga........totusi au reusit sa salveze ovarul.
    Nici eu nu aveam apendicita.....m-au operat degeaba.....era de fapt chistul.
    Am luat si eu pastile atatia ani, tocmai ca si tine, sa nu mai creasca.....asa mi-au zis si mie, sa le iau pana vreau sa fac un bb........de o luna nu le mai iau.....este prima intrerupere...........
    sa vedem ce va fi.......

Inregistrat
    17.10.2006

Citat Postat de alexmireasa Vezi mesajul
    Cum ati descoperit chisturile? La ecografie sau cum???

Nu mai puteam de durere....asa l-am descoperit.......am mers la ecografie si mi-a dat vestea ca e chist, si unul f mare care tb operat imediat.

Inregistrat
    07.02.2005

Cool Re: Anticonceptionale ... bune, rele... important

In cazul chisturilor eu stiu ca se prescriu anticonceptionale pt micsorarea si eliminarea lor. O prietena de-a mea avea ovare polichistice, nu avea viata sexuala si i-au prescris anticonceptionale pentru a scapa de chisturi. Ea a reusit sa scape de ele asa.Bafta si voua!
    Ultima editare de Tzitzi_mic : 28.08.2007 13:08:51 Motiv: litera scrisa gresit
    "I wish I could save time in a bottle "

Inregistrat
    02.08.2006

Doctorita mi-a spus ca daca nu luam anticonceptionale pana acum puteam ajunge sa am asa multe chisturi de acoperau ovarele si nu mai puteau functiona. Deci in cazul in care nu luam puteam sa ajung si la fertilitate.
    Tot din explicatiile ei am inteles, ca sunt mai multe feluri de chisturi unele cresc, scad si pot si disparea, si altele (cazul meu) se fac si raman nici nu cresc nici nu scad nici nu dispar. A zis ea ca nu e grav, dar e bine ca am luat pana acum anticonceptionalele si sa le iau si de acum incolo pana vom vrea bebe. Oricum a zis sa ma intorc dupa 6 luni la control, si dupa o luna sa anunt daca ma simt bine cu ele sau trebuie schimbate.

Ce m-a facut sa merg la doctor a fost ca a inceput sa ma doara in burta si cum am mai fost odata pe cale sa imi scoata apendicele ( atunci am avut aprindere de plamani nedescoperita de 2 luni si s-a facut o infectie generala in corp, iar de la antibiotic s-a retras tot) stiam ca nu ma opereaza de apendicita pana nu am si un consult ginecologic (din cate vad, alti medici au operat din pacate). Chisturile le-am vazut si eu la imaginea de pe ecograf, eco intravaginal.

Deschizand subiectul am vrut sa va atrag atentia ca in cazul meu anticoncepionalele au fost foarte bune, si bine ca mi-am facut curaj sa merg la un control, ca durerea o puteam rabda mult si bine.

Sfatul unei colege a carei mama a scapat de cancer de col uterin pentru ca a depistat foarte la inceput, oricat de neplacut este mergeti la control ca o faceti pentru voi.

Pagina 1 din 77 1231151 ... UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us