Pagina 25 din 25 PrimulPrimul ... 15232425
Rezultate de la 193 la 199 din 199

Subiect: Ciorba de potroace de a doua zi

Inregistrat
    05.07.2007

Implicit Re: Ciorba de potroace de a doua zi

Citat Postat de elixir Vezi mesajul
    mai fetelor! din cate stiu eu si din cate am vazut la nuntile la care am fost eu (si au fost destule) ciorba de potroace e de fapt doar ptr miri, socri, nasi SI OSPATARI+BUCATARI! e defapt o masa care se serveste ptr cei care au muncit toata ziua/noaptea ptr nunta! cum acestia nu au stat la masa pe timpul petrecerii, e ca un fel de ,,multumesc" din partea mirilor si a familiilor lor. poate ca in ultimul timp nu-si mai are rostul, ptr ca se face 99% la restaurant, dar pe vremuri, cand se faceau in alte locatii, cei care gateau si serveau la petrecere, erau rude, prieteni, vecini. de aceea se facea ciorba de potroace, ca sa manance si acei oameni ceva cald la masa cu mirii. si se face de dimineata la terminarea petrecerii dupa ce se strange tot ce s-a folosit la petrecere sau dupa amiaza, dupa ce s-au odihnit putin, de obicei in casa socrilor
    Da, asa stiam si eu dar al meu spune ca trebuiesc invitati si parintii la nasi si fratele, sora nasilor, rude de-ale lor, etc Eu imi doream sa fim doar noi, nasii si parintii nostri

Inregistrat
    17.09.2008

[QUOTE=elixir;4981552]mai fetelor! din cate stiu eu si din cate am vazut la nuntile la care am fost eu (si au fost destule) ciorba de potroace e de fapt doar ptr miri, socri, nasi SI OSPATARI+BUCATARI! e defapt o masa care se serveste ptr cei care au muncit toata ziua/noaptea ptr nunta! cum acestia nu au stat la masa pe timpul petrecerii, e ca un fel de ,,multumesc" din partea mirilor si a familiilor lor. poate ca in ultimul timp nu-si mai are rostul, ptr ca se face 99% la restaurant, dar pe vremuri, cand se faceau in alte locatii, cei care gateau si serveau la petrecere, erau rude, prieteni, vecini. de aceea se facea ciorba de potroace, ca sa manance si acei oameni ceva cald la masa cu mirii. si se face de dimineata la terminarea petrecerii dupa ce se strange tot ce s-a folosit la petrecere sau dupa amiaza, dupa ce s-au odihnit putin, de obicei in casa socrilor[/QUOTe

eu masa dupa nunta am facut-o sincer ca sa mai am un motiv de joc si voie buna, ne-am strans, am impartasit una alta, si am avut noroc ca a fost la curte, ca altfel cheltuiala era f mare.

Inregistrat
    08.07.2010

Citat Postat de irina1981 Vezi mesajul
    Da, asa stiam si eu dar al meu spune ca trebuiesc invitati si parintii la nasi si fratele, sora nasilor, rude de-ale lor, etc Eu imi doream sa fim doar noi, nasii si parintii nostri
    pai sa fie invitati si ei , dar doar daca fac pe ospatarii la nunta
    acum serios, am citit ceva mai in urma ca o soacra vrea sa-si invite colegii pai ce treaba are s..a cu prefectura? scuzati-mi limbajul, dar ma apuca nervii! poate ce vrea ea e de fapt o a doua petrecere pe care sa o faca invitandu-si colegii, nu are nici o treaba cu ciorba de potroace. daca nu e asa, atunci sa-i invite la nunta, nu la ciorba!
    Cine spune ca nu a fost gelos niciodata, vrea de fapt sa spuna ca, nu a iubit niciodata!

Inregistrat
    08.07.2013

Citat Postat de irina1981 Vezi mesajul
    Da, da
    Eu stiam ca la ciorba de potroace merg cei apropiati de familie! Doar nu faci a doua zi inca o nunta
    Am fost anul trecut la nunta unei verisoare de-a sotului meu.Nunta la tara,la cort, undeva langa Bucuresti.A doua zi ne-am dus la ciorba de potroace si am avut surpriza sa gasim lautarii tot acolo.Noi am ajuns in jur de ora 12,iar pe la ora 14 ma uitam ca se umpluse cortul din nou si ma gandeam ca intra mirii in faliment
    N-am inteles exact care a fost faza,cert e ca pe langa cei veniti la ciorba de potroace au venit si oameni care nu fusesera sambata seara la nunta,au venit a doua zi cu dar sau cadou pt miri.

Fetelor, eu am o problema cu dorintele viitoarei soacre. Zice ca la ciorba de potroace,pe care o face la ea acasa, o sa isi invite colegi de serviciu, rude...si e obligatoriu sa venim si noi cu nasii.
    Poate vin cu dar

Inregistrat
    14.07.2011

Citat Postat de elixir Vezi mesajul
    pai sa fie invitati si ei , dar doar daca fac pe ospatarii la nunta
    acum serios, am citit ceva mai in urma ca o soacra vrea sa-si invite colegii pai ce treaba are s..a cu prefectura? scuzati-mi limbajul, dar ma apuca nervii! poate ce vrea ea e de fapt o a doua petrecere pe care sa o faca invitandu-si colegii, nu are nici o treaba cu ciorba de potroace. daca nu e asa, atunci sa-i invite la nunta, nu la ciorba!
    Sunt invitati si la nunta...sunt vreo 30 de persoane care sunt apropiati,se cunosc de mult si zice ca ar fi urat sa nu ii cheme si a 2a zi...Bine, e cheltuiala ei a 2a zi si placerea, iar noi trebuie sa fim prezenti

Inregistrat
    07.10.2012

Corba de...mahmureala poate . Mi se par asa unice momentele de dupa noaptea nuntii si mai ales ca o iei oarecum de la capat

Inregistrat
    28.04.2014

salut miresici.eu am combinat nevoia cu obligatia.obligata sa am in meniu la nunta 4 feluri de mancare si nevoia de spatiu mare pt ciorba de potroace(ceea ce nu am nici in casa si nici curte) m am gandit sa ofer al 4 lea fel de mancare ce?ciorba de potroace.toata lumea zice ca siunt nebuna dar asa mai evit si unele barfe de dupa nunta.k pe ala nu l am invitat k ba nu stia unde sa vina si etc.asa impac si capra si varza si duminica dorm linistita.ce credeti?fac bine?

Pagina 25 din 25 PrimulPrimul ... 15232425

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us