Rezultatele sondajului: Cum vorbiti cu soacra?

Voturi
578. Nu poți vota în acest sondaj
  • Mama; Tata

74 12,80%
  • Doamna; Domnul

85 14,71%
  • Mama ta; Tatal tau

79 13,67%
  • Le spun pe nume

65 11,25%
  • Evit orice apelativ

275 47,58%
Pagina 2 din 78 PrimulPrimul 12341252 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 9 la 16 din 621

Subiect: Cum va adresati socrilor?

Inregistrat
    15.06.2006

Implicit

si eu am aceeasi pb ca si tine...si eu am tot evitat sa ii strig pana acuma.sau daca i-am strigat le-am zis"auziti"...nasol.in nici un caz nu as putea sa le spun mama si tata,nici nu vreau sa fac asta...chiar nu stiu...iar varianta tanti... sau nenea... e super penibila!nici pe asta nu o pot folosi si nici nu am putut-o zice pana acum...

Inregistrat
    07.02.2005

Implicit

Eu le zic mr and mrs. ..... . Ai mei i-au spus logodnicului sa le zica pe numele mic, dar eu n-as putea sa fac la fel cu socrii mei. Cred ca e vb de diferenta de varsta- sunt aproape de varsta bunicilor mei.

Inregistrat
    07.02.2005

Implicit

si eu tot la faza cu "stiti..." sunt! nu pot sa le spun mama si tata si nici nene si tanti! nu stiu ce sa zic... mai lucrez la asta.... sotul meu le spune alor mei pe nume pentru ca ei au zis sa le zica pe nume!

Inregistrat
    07.02.2005

Implicit

eu vb cu doamna si domnul popescu.. iar sotul meu le zice "doamna" si "domnul".. si nu a fost o problema pana acum... da eram la soacra mea in vizita.. si i-a venit o clienta (ea e croitoreasa) ma prezinta ca viitoare nora.. si la un moment dat o strig cu dna popescu.. si se trezeste cretina pamantului sa imi zica "pai asa ii zici soacrei tale?" pai daca asa o cheama zic eu... pai nu tb sa ii zici MAMA...
    auzi nesmtita!!! nu e ruda cu noi nu nimic e o straina.. mi sunt dragi rau socrii mei mai ales soacra, dar nu ii pot zice mama.. MAMA e numai mama si punct.. ce m-am enervat, numai cum mi-am adus aminte

Inregistrat
    07.02.2005

Implicit

Pai...la mine inca merg faze cu "stiti/auziti?..", "dvs"... mai rau e cand tb sa ma refer la celalalt, atunci incep cu "sotul/sotia dvs" ..sau cand vine cineva in vizita, sunt mama-soacra si tata-socru...in nici un caz MAMA si TATA. Brr! Pai abia ne suportam reciproc (mai ales cu soacra), cum sa le zic asa? No way!

Bine, la inceput am intrebat-o pe socrela cum sa le zic..si a zis "oricum numai tanti nu"...si eu tocmai asa as fi vrut sa-i zic

A, desigur, am si eu pe cineva care-mi tot zice "zi-i mama"! Chiar MAMA!!! Si-i tot zic "femeie, n-auzi ca nu vreau si nu pot???"...auzi, MAMA soacra-mii!

Inregistrat
    20.06.2006

Implicit

Nici eu nu pot sa le zic mama si tata,desi is f de treaba ... deocamdata vorbesc cu dvs..da viitoru sot nu are probleme... la el ii mami si tati...si buni si bunicu ..si unchiu ..asa cum le zis eu la toate rudele mele asa le zice si el.. no..mai vedem..

Inregistrat
    22.05.2006

Implicit

eu nu le spun in nici un fel. Intotdeauna le vorbesc la persoana a doua plural, dar fara a ma adresa cumva. credeti ca, auziti, mergeti... etc E o mare problema si asta cu adresatul...

Inregistrat
    07.02.2005

Implicit

se pare ca suntem multe cu aceasta problema
    Nici nu ma gandesc sa le zic socrilor mama si tata ..eu tot la auziti , stiti...etc sunt si cred ca tot asa o sa ramana la ce soacra am

Pagina 2 din 78 PrimulPrimul 12341252 ... UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us