Pagina 1 din 32 12311 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 8 din 253

Subiect: Obiceiuri de nunta in Braila

Post Obiceiuri de nunta in Braila

Va rog mult fetelor sa-mi spuneti ce obiceiuri de nunta stiti la Braila.
    Eu sunt dobrogeanca si difera mult obiceiurile. Am fost recent la o nunta si cu toate ca au zis ca nu tin cont de obiceiuri, s-au bagat babe afurisite si pana la urma a iesit cu lacrimi, nasol moment.
    Nu vreau nici eu sa le tin pe toate, de aceea am zis ca inainte de nunta sa fac o intalnire cu mama, soacra si nasa si sa scriu tot ce ne punem de acord , ce respectem....etc, ca sa nu iasa urat.
    Am auzit de un obicei "inchinetu betelii", ceva nou si ciudat pt mine, ce stiti de el.
    Intrebati-va si rudele si scrieti ce obiceiuri ati aflat.
    Multam!
    Numai bine!

Inregistrat
    26.06.2006

Implicit

Citat Postat de mcz
    Eu sunt dobrogeanca si difera mult obiceiurile. Am fost recent la o nunta si cu toate ca au zis ca nu tin cont de obiceiuri, s-au bagat babe afurisite si pana la urma a iesit cu lacrimi, nasol moment.
    Nu vreau nici eu sa le tin pe toate, de aceea am zis ca inainte de nunta sa fac o intalnire cu mama, soacra si nasa si sa scriu tot ce ne punem de acord , ce respectem....etc, ca sa nu iasa urat.
    Am auzit de un obicei "inchinetu betelii", ceva nou si ciudat pt mine, ce stiti de el.
    Multam!
    Numai bine!
    Nici eu nu prea ma pricep la obiceiuri si nici n-o sa facem nunta dupa obiceiuri. Multumesc lui Dumnezeu ca n-am babe in familie care sa-mi strice momentul. De inchinatul betelei stiu, pe asta il fac si eu. Cu o zi inainte de nunta, la mine sambata dupa-amiaza, vine nasa cu cateva femei si ma gateste, imi pune voalul pe cap, dar dureaza putin si nu e un moment prea stresant. Se face si cu acordeonist daca vrei, eu nu vreau ca nu vreau sa ma apuce bocetul si nici nu ma dau in vant dupa muzica de-asta de lautari. Alte obiceiuri nu prea mai stiu, dar m-ar interesa subiectul. Eu vreau o nunta relaxata, nu vreau sa ma gandesc la toate tampeniile.

Inregistrat
    04.07.2006

Implicit

buna fetelor eu sunt din galati si viitorul meu sot e din braila , m-ati facut curioasa si as vrea sa aflu cat mai multe obiceiuri; exista o mare posibilitate sa fac nunta in braila si nu as vrea sa fiu nepregatita .

Inregistrat
    26.06.2006

Implicit

Ei, bun venim in clubul brailencelor! dar mai bine stai acolo la Galati ca la Braila n-ai ce face, crede-ma pe cuvant.

Inregistrat
    02.06.2006

Implicit

buna fetelor...stiu eu obiceiuri..numai ca eu n-am sa respect mai nici unul ca nu-mi plac...cu o zi inainte de nunta se face acest inchinat al betlii...vine nasa cu cateva femei si iti inchina voalul..dupa care in ziua nuntii te gateste e..iti pune voalu, iti aduce cadou o posetuta cu parfum, farduri bijuterii si o oglinda cu care te gateste...dupa care cheama mirele sa te ia in brate si sa te duca in camera unde sunt invitatii...pana in acea clipa se zice ca nu tre sa te vada nici un barbt imbracata in rochie...apoi te apuci si pui florile la rudele apropiate, mire, nasi...etc..apoi coborati...in fata blocului arunci turta pe care ti-o rupe nasa deasupra capului...apoi hora miresei in fata blocului...totul insotit de lautari...si ar mai fi arunctul buchetului pe la 12 noaptea, scosul jartelutei de catre mire cu dintii...mirele arunca jarteluta barbatilor necasatoriti(echivalentul buchetului miresei)...apoi despodobitul miresei..iti da voalul jos siiti pune o esarfa sau o palarie...si voalul se pune unei fte care rmeaza sa se marite..de asemeni mirele pune floarea lui din piept logodnicului acelei fete...cam atat...eu n-a sa am lautari si voi respecta doar aruncatul buchetului si taiatul tortului..aa...si valsul miresei pe care deja am inceput sa-l exersam

Inregistrat
    01.07.2006

Implicit

Citat Postat de mcz
    Multam!
    Numai bine!
    inchinatul betelii se face din muntenia pana in banat... ma mir ca in dobrogea nu.. cu os eara inainte de nunta baietii se duc.... unde vor ei, iar nasa ii pune cun una in cap miresei.. asa fictiv si se canta ia-ti mireasa ziua buna.. de la tata de la muma.. etc etc etc hahahah cute!
    se danseaza gaina si se danseaza darurile de la miri pt nasi.. sincer eu n-o sa faca sa tiganie.. dar nah astea is obiceiurile

Inregistrat
    01.07.2006

Implicit

Citat Postat de Angisor
    buna fetelor...stiu eu obiceiuri..numai ca eu n-am sa respect mai nici unul ca nu-mi plac...cu o zi inainte de nunta se face acest inchinat al betlii...vine nasa cu cateva femei si iti inchina voalul..dupa care in ziua nuntii te gateste e..iti pune voalu, iti aduce cadou o posetuta cu parfum, farduri bijuterii si o oglinda cu care te gateste...dupa care cheama mirele sa te ia in brate si sa te duca in camera unde sunt invitatii...pana in acea clipa se zice ca nu tre sa te vada nici un barbt imbracata in rochie...apoi te apuci si pui florile la rudele apropiate, mire, nasi...etc..apoi coborati...in fata blocului arunci turta pe care ti-o rupe nasa deasupra capului...apoi hora miresei in fata blocului...totul insotit de lautari...si ar mai fi arunctul buchetului pe la 12 noaptea, scosul jartelutei de catre mire cu dintii...mirele arunca jarteluta barbatilor necasatoriti(echivalentul buchetului miresei)...apoi despodobitul miresei..iti da voalul jos siiti pune o esarfa sau o palarie...si voalul se pune unei fte care rmeaza sa se marite..de asemeni mirele pune floarea lui din piept logodnicului acelei fete...cam atat...eu n-a sa am lautari si voi respecta doar aruncatul buchetului si taiatul tortului..aa...si valsul miresei pe care deja am inceput sa-l exersam
    cam astea sunt numai ca in muntenia nu ia mirele mirerasa in brate ci nuntasii se duc la mire... aici socru mare le pune un aperitiv vin bun un acordeonist sa cante... etc de aici pleaca mirele la nasi.. duce buchetul la nasa.. iar paharu cu vin prajiturica etc.. de la nasa pleaca nasii mirele si donsoara de onoare cu buchetele... ajunge mirele la mireasa cu tot alaiul da buchetul miresii pupa mireasa.. pun florile in "chiept" la nuntasi.. poze pupici lacrimogene etc.. se coboara la scara, se face hora miresii se rupe turta in capul ei de catre nasa si se arunca 4 bucati in 4 colturi in forma de cruce cine le prinde se indoapa cu ele.. se urca alaiul si pleaca.. unde pleaca ei biserica.. civil.. etc.. la nunta cand se despodobeste mireasa i se pune batic sau esarfa(FARA PALARIE) si ea se face ca nu o vrea si si-o smulge de 3 ori din cap.. (cika nu vrea sa devina femeie) in fine baticul pus lumea danseaza cununa in cap la una din donsoarele de onoare.. blah blah blah.. noaptea nuntii ( a da, se face si treaba cu jartiera si buchetul si la 12 se fura mireasa si mirele o rascumpara iar rapitorul o aduce in brate) astea se respecta.. in general majoritatea le respect si eu da treaba cu dansatu gainii spart pahare etc.. NU! apropos lumanarile de la biserica aprinse se sting de miri si nasi in tocul de la usa restaurantului.
    Ultima editare de JolieFamme : 06.07.2006 01:49:03

Implicit

Va multumesc la toate pentru obiceiurile pe care le-ati scris.
    Eu am sa respect ce-mi convine. Voi avea acordeonist, ca mi se pare potrivit sa existe la o nunta. Am sa respect inchinatu betelii, mi se pare ca as mai iesi din stresul din ziua dinaintea nuntii, e chiar dragut.
    Si in Dobrogea este legatoarea de dimineata (imi voi pune palarie) si gaina.
    Multe din obiceiuri vad ca se aseamana cu cele din Dobrogea, asta e bine.
    O nunta ca-n povesti!

Pagina 1 din 32 12311 ... UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us