Pagina 25 din 25 PrimulPrimul ... 15232425
Rezultate de la 193 la 198 din 198

Subiect: Primul Cuvant

Inregistrat
    02.08.2011

Implicit Re: Primul Cuvant

mai e cineva care n-a auzit mama sau tata pana la 10 luni? incep sa-mi fac griji, in afara de aaaaa si eeee nu zice nimic, nu dubleaza silabe, nu baba, dada, papa, nimic si , evident, ma si dispera toata lumea cu : la 9 luni jumate nu zice nimic??? al meu la 4 luni zicea mama, la 9 luni deja canta bilingv

Multumim Doamne ca ne tinem copilul sanatos in brate!

Inregistrat
    28.04.2009

Citat Postat de ina26ina Vezi mesajul
    mai e cineva care n-a auzit mama sau tata pana la 10 luni? incep sa-mi fac griji, in afara de aaaaa si eeee nu zice nimic, nu dubleaza silabe, nu baba, dada, papa, nimic si , evident, ma si dispera toata lumea cu : la 9 luni jumate nu zice nimic??? al meu la 4 luni zicea mama, la 9 luni deja canta bilingv
    Eu zic ca daca sunetele lui nu sunt monotonale nu prea are rost sa iti faci griji. Ii poti face test de auz sa te linistesti.
    Nu mai stiu cand a inceput fimea sa spuna mama si dada (tata) dar nici acum nu face prop sa le inteleg de la cap la coada. Vb mult pe lb ei, are expresii pe care eu nu le inteleg dar semnifica ceva. Fredoneaza melodii si numara 1-10
    Pt altii e inapoiata rau pt mine e normala

Inregistrat
    02.08.2011

Citat Postat de Maria_P Vezi mesajul
    Eu zic ca daca sunetele lui nu sunt monotonale nu prea are rost sa iti faci griji. Ii poti face test de auz sa te linistesti.
    Nu mai stiu cand a inceput fimea sa spuna mama si dada (tata) dar nici acum nu face prop sa le inteleg de la cap la coada. Vb mult pe lb ei, are expresii pe care eu nu le inteleg dar semnifica ceva. Fredoneaza melodii si numara 1-10
    Pt altii e inapoiata rau pt mine e normala
    multumesc de raspuns mie mi se pare absolut normal, "vorbeste" pe tonalitati, inteleg cand zice aaaaaa dupa ton daca vrea ceva (nu si ce vrea, din pacate ), e nervos sau obosit, eeeeeeee e doar pt raspunsul la "nu-i voie" dar n-ai cum sa nu-ti pui semne de intrebare cand toate bunicile si matusile si care-or mai fi : vaaaaaaaaai, dar la varsta lui tu/vara-ta/nepoata-mea deja vorbea/mergea/canta/etc.
    exact ca fiica ta era si nepotelul meu pana sa-l dea la gradinita, numai maica-sa intelegea ce vrea... iar acum zice: "uite! asta camera mea! vei intați (=vreti sa intrati)?"

Multumim Doamne ca ne tinem copilul sanatos in brate!

Inregistrat
    28.04.2009

multumesc de raspuns mie mi se pare absolut normal, "vorbeste" pe tonalitati, inteleg cand zice aaaaaa dupa ton daca vrea ceva (nu si ce vrea, din pacate ), e nervos sau obosit, eeeeeeee e doar pt raspunsul la "nu-i voie" dar n-ai cum sa nu-ti pui semne de intrebare cand toate bunicile si matusile si care-or mai fi : vaaaaaaaaai, dar la varsta lui tu/vara-ta/nepoata-mea deja vorbea/mergea/canta/etc.
    exact ca fiica ta era si nepotelul meu pana sa-l dea la gradinita, numai maica-sa intelegea ce vrea... iar acum zice: "uite! asta camera mea! vei intați (=vreti sa intrati)?"
    Ina, de multe ori cand citesc intr-o carte despre dezv limbajului unui copil imi pare ca autorii aia nu au avut copii. Mi se pare f greu sa standardizezi si sa spui ca la 18 luni face prop simple, ca la 1 an stie un nr de cuvinte si ca la 2 recita poezii. Si daca nu si el nu are o prob organica sau de alta natura care sa il impiedice ce poti spune despre copilul ala? Sau daca recita Eminescu la 2-3 ani e o garantie ca va fi un bun orator sau ca va avea un parcurs constant?
    In plus "bine voitorii" ma omoara. Cum sunt ei asa draguti si incep sa iti compare copilul cu gigel sau sau sa il eticheteze, chiar daca raporteaza gresit in timp achizitiile lui gigel sau le exagereaza.
    Sa nu fie cu suparare dar si pe forum sunt mamici care fac din tantar armasar si prezinta cu mare fast orice gest al copilului.
    Eu sunt de parere ca fiecare copil are calitati si responsabilitatea noastra de parinti e sa le descoperim si sa ii ajutam sa le perfectioneze.
    Intradevar mersul in colectivitate ajuta la dezvoltarea limbajului, I merge la cresa si se vede.
    O sa vezi ca o sa fie o explozie si o sa isi de drumul, nu il compara cu alti copii.

Inregistrat
    26.02.2008

Al meu
    Acum, la un an si 4 luni stie: mama, tata, apa, baba (de la bal-bal, adica baie) si mai rar ate (adica lapte). In rest, imita dupa mine: am-am (ham-ham), mau (miau) ochu (ochiul).
    Dar intelege cand ii spun pune la loc, nu-nu, hai la baie (fuge din sufragerie la usa de la baie in 3 sec), vino inapoi... Asta e suficient pentru mine. E clar ca asimileaza, va veni o perioada in care va si demonstra ce a asimilat.

Inregistrat
    08.09.2008

Si eu am aceeasi problema: 1 an si 1 luna, nici un cuvant cu sens. Mama, caca, apa... dar nu cu sens, doar lalalizari.

Pagina 25 din 25 PrimulPrimul ... 15232425

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us