Pagina 1 din 12 12311 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 8 din 91

Subiect: Sfantul protector al familiei

Inregistrat
    09.07.2006

Implicit Re: Scosul la biserica de catre nasi.

Citat Postat de allyy Vezi mesajul
    Pe noi nu ne-au scos nasii la biserica, din cauza unor divergente (nu vreau sa intru in detalii ca nu are rost). Am mers cu nanii mei de botez si cu soacra mea la preot si i-am explicat situatia (la o saptamana de la nunta) si a spus ca nu e nici o problema. Ne-a citit ce trebuia sa ne citeasca, cu nanii mei martori in loc de nasi. Nu cred ca nu vom putea cununa pe altcineva.
    Singura chestie de care nu sunt sigura e ca la nunta, cand ne-a intrebat preotul daca ne-am ales un Sfant al casei, nu eram pregatiti si ne-a spus sa ne gandim acasa si sa ne alegem unul. Nu stim daca ar trebui sa ne citeasca ceva preotul sau e suficient ca am ales un Sfant si ca am luat o iconita cu acel Sfant?

de obicei sfantul protector al casei si al vostru trebuie ales la cununie, la sf slujbei. atunci binecuvanteaza parintele casa si casatoria voastra mentinand acel sfant

Inregistrat
    24.08.2006

Citat Postat de axara_me Vezi mesajul
    de obicei sfantul protector al casei si al vostru trebuie ales la cununie, la sf slujbei. atunci binecuvanteaza parintele casa si casatoria voastra mentinand acel sfant
    Am inteles. Dar daca, de exemplu, am face sfintirea casei, nu ii putem explica preotului si el sa binecuvanteze atunci casa si casatoria noastra sub protectia Sfantului pe care l-am ales?

The greatest thing you'll ever learn is just to love and to be loved in return!

poze

Inregistrat
    02.09.2006

n-am auzit de aceasta alegere a sfantului, pe noi nu ne-a intrebat preotul

Inregistrat
    09.07.2006

Citat Postat de allyy Vezi mesajul
    Am inteles. Dar daca, de exemplu, am face sfintirea casei, nu ii putem explica preotului si el sa binecuvanteze atunci casa si casatoria noastra sub protectia Sfantului pe care l-am ales?
    ba da, cum sa nu!
    pe noi ne-a intrebat in biserica preotul si ne-am cam balbait...ca nu stiam ce sa alegem eu ziceam ceva al meu sotz altceva
    am cazut de acord si am incheiat cu bine

Inregistrat
    24.08.2006

Citat Postat de helenita Vezi mesajul
    Nici noi nu stiam pana la nunta. Se spune ca e bine sa alegi un Sfant protector al casei si al casatoriei voastre, un Sfant care vi se pare voua ca e mai aproape de sufletul vostru. Si, cica, nasii ar trebui sa va cumpere o iconita cu acest Sfant (ideea e sa aveti in casa o astfel de iconita, cumparata chiar si de voi)

poze

Inregistrat
    09.07.2006

Citat Postat de helenita Vezi mesajul
    ce sa zic...fiecare preot isi indeplineste sarcina mai mult sau mai putin responsabil; sau poate a uitat(era in varsta ? )

cum a zis si ally, poti sa ii amintesti de lucrul asta cand faceti o sfintire a casei. si poti avea o icoana pregatita cu acel sfnt/ acea sfata

Inregistrat
    24.08.2006

ba da, cum sa nu!
    pe noi ne-a intrebat in biserica preotul si ne-am cam balbait...ca nu stiam ce sa alegem eu ziceam ceva al meu sotz altceva
    am cazut de acord si am incheiat cu bine
    Ce bine! Ma bucur mult ca se poate!
    Multumesc frumos!

poze

Inregistrat
    04.10.2007

ce sa zic...fiecare preot isi indeplineste sarcina mai mult sau mai putin responsabil; sau poate a uitat(era in varsta ? )

cum a zis si ally, poti sa ii amintesti de lucrul asta cand faceti o sfintire a casei. si poti avea o icoana pregatita cu acel sfnt/ acea sfata
    Nici noi nu avem sfant protector al familiei.
    Preotul nu era batran si a tinut slujba tare frumos, dar uite ca nu ne-a spus nimic de sfantul protector.
    Ne-a dat si un cadou simbolic dupa ce s-a terminat slujba si se serveau prajituri in curtea bisericii - un indreptar de spovedanie cu o dedicatie din partea lui pe prima pagina.
    Dar ... nimic de sfantul familiei.

Poate depinde de ... zona?
    La toate nuntile la care am fost in judetul Botosani (acolo am avut si noi nunta), nu a zis niciun preot nimic de sfantul protector. Dar la nunti in Iasi, da ...
    Hmmm Oare cum o fi?

Pagina 1 din 12 12311 ... UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us