Pagina 1 din 40 12311 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 8 din 313

Subiect: Obiceiuri de nunta in Mures

Inregistrat
    14.11.2006

Post Obiceiuri de nunta in Mures

fetele aveti idee ce obiceiuri se fac pe la nunti in tg mures
    eu sunt din bucuresti si as vrea sa stiu ce sa fac

Inregistrat
    09.12.2006

Implicit Re: Mirese 2007 din Tg. Mures

Salut!
    Si eu tot in Ms voi avea nunta, la anu in iunie.
    Referitor la obiceiuri, anu asta am fost la 4 nunti, dar nu am remarcat obiceiuri specifice zonei-mai mult faptul ca lipsesc obiceiurile pe care le-am vazut la TV, in alte zone.
    2 din nunti aveau lautari, care au venit de la mire, pana la restaurant, 2 nu; eu nu vreau din astia, nu-i suport. La una din nunti a aruncat buchetul, la celelalte nu;
    se obisnuieste sa se dea acasa ceva la plecare: o sticla de ceva+prajitura, de obicei.
    aici nu am vazut obiceiul cu luarea voalului de pe cap, de catre nasa;
    la nici una din nunti nu s-a strigat darul. Era o casuta aranjata pt asta;
    cam atat imi amintesc acum.

PS- Sandoria va mai fii la anu, credeam ca se darama? Am auzit ca s-a vandut, si ca noul proprietar vrea sa construiasca altceva in loc.

Inregistrat
    14.11.2006

Implicit Re: Mirese 2007 din Tg. Mures

Citat Postat de lola80 Vezi mesajul
    Salut!
    Si eu tot in Ms voi avea nunta, la anu in iunie.
    Referitor la obiceiuri, anu asta am fost la 4 nunti, dar nu am remarcat obiceiuri specifice zonei-mai mult faptul ca lipsesc obiceiurile pe care le-am vazut la TV, in alte zone.
    2 din nunti aveau lautari, care au venit de la mire, pana la restaurant, 2 nu; eu nu vreau din astia, nu-i suport. La una din nunti a aruncat buchetul, la celelalte nu;
    se obisnuieste sa se dea acasa ceva la plecare: o sticla de ceva+prajitura, de obicei.
    aici nu am vazut obiceiul cu luarea voalului de pe cap, de catre nasa;
    la nici una din nunti nu s-a strigat darul. Era o casuta aranjata pt asta;
    cam atat imi amintesc acum.

PS- Sandoria va mai fii la anu, credeam ca se darama? Am auzit ca s-a vandut, si ca noul proprietar vrea sa construiasca altceva in loc.
    cica nu se darama
    mersi pt obiceiuri
    deci fiecare face ce vrea
    buna idee
    vb

Implicit Re: Obiceiuri Tg Mures

Despre obiceiuri am si eu cateva de scris...de exemplu cand vine mirele cu nasii acasa la mireasa..mama miresii trebuie sa cante un cantec specific in fata mirelui si nuntasilor..dupa care poftesc in casa unde o gasesc pe mireasa dupa o masa pe care sunt asezate prajituri , ceva pahare si ceva tarie,,,in schimb paharele din care inchin mirii se pastreaza si se zice ca nu e bine sa se sparga toata viata...apoi sunt copii fete mai ales care spun poezii la mire si nasi despre mireasa si miri si cer rascumparare...apoi mireasa le pune flori in piept celor ultimi veniti la ea acasa ... mireasa iese cea din intai din casa insotita la brat de nasi si apoi mirele insotit de nase...mireasa nu trebuie sa priveasca inapoi chit ca o sa fie incercata sa faca acest lucru .prin tragerea de voal usor sau strigaturi....sunt destul de multe si frumoase si aici se tin in zona de unde este viitorul meu sot..si eu sunt din Galati ...pe langa asta am sa pun si eu o traditie de la noi cu turta miresii...

Inregistrat
    17.07.2007

Citat Postat de duplanty Vezi mesajul
    Despre obiceiuri am si eu cateva de scris...de exemplu cand vine mirele cu nasii acasa la mireasa..mama miresii trebuie sa cante un cantec specific in fata mirelui si nuntasilor..dupa care poftesc in casa unde o gasesc pe mireasa dupa o masa pe care sunt asezate prajituri , ceva pahare si ceva tarie,,,in schimb paharele din care inchin mirii se pastreaza si se zice ca nu e bine sa se sparga toata viata...apoi sunt copii fete mai ales care spun poezii la mire si nasi despre mireasa si miri si cer rascumparare...apoi mireasa le pune flori in piept celor ultimi veniti la ea acasa ... mireasa iese cea din intai din casa insotita la brat de nasi si apoi mirele insotit de nase...mireasa nu trebuie sa priveasca inapoi chit ca o sa fie incercata sa faca acest lucru .prin tragerea de voal usor sau strigaturi....sunt destul de multe si frumoase si aici se tin in zona de unde este viitorul meu sot..si eu sunt din Galati ...pe langa asta am sa pun si eu o traditie de la noi cu turta miresii...
    draga mea...nu stiu de unde stii tu obiceiurile asta...dar in Tg-Mures cu siguranta nu se practica.

Din comuna Deda Judetul Mures ....daca cunosti zona

iar sora mai mare a sotiorului meu a avut nunta anu trecut si exact asa s-a intamplat ...si inca la tara se mai tin de obiceiuri

Inregistrat
    05.10.2007

Citat Postat de laura2007 Vezi mesajul
    draga mea...nu stiu de unde stii tu obiceiurile asta...dar in Tg-Mures cu siguranta nu se practica.
    eu stiu ca se practica in zona din sus de Reghin!Sunt asa de frumoase nuntilr acolo!!!Toate aceste obiceiuri se practica si se tin in zona respectiva!

Pagina 1 din 40 12311 ... UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us