Pagina 1 din 115 1231151101 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 8 din 920

Subiect: Stimulare ovariana

Inregistrat
    06.02.2007

Implicit Stimulare ovariana

a facut cineva stimulare pentru lipsa ovulatiei cu Clostylbegit sau alte preparate?

CLOSTILBEGYT
    Actiune terapeutica: Antiestrogen, actioneaza indeosebi la nivelul hipotalamo-hipofizar, cu consecinte stimulatoare asupra secretiei de gonadotrofine; provoaca maturarea foliculara, marirea ovarului, poate inlatura amenoreea, induce ovulatia si permite fertilizarea.

Indicatii: Pentru inducerea fertilitatii la femeile cu insuficienta ovulatorie; cazuri selectionate de amenoree secundara (mai ales in prezenta unei secretii adecvate de estrogeni).

Mod de administrare: Pentru inducerea fertilitatii se administreaza oral 1 comprimat (50 mg) zilnic timp de 5 zile intre zilele 5 si 9 ale ciclului (spontan sau indus), sau 5 zile succesiv in lipsa menstruatiei; daca s-a obtinut ovulatia se repeta aceeasi doza pana survine sarcina sau cel mai mult 3 cicluri; daca nu se produce ovulatia, se creste doza la 2 comprimate pe zi, administrandu-se in aceleasi conditii. In timpul tratamentului contactele sexuale trebuie sa coincida cu perioada de fecunditate. Tratamentul se face sub control strict, clinic si biologic (dozari hormonale).

Inregistrat
    14.09.2006

Implicit Re: stimulare ovariana

Hai s-o luam mai usor si sa nu sarim direct la stimulare ovariana! Ai putea incerca ceva mai "pasnic" si revin aici cu recomandarea vizavi de produsul Femicur. Beneficiile in cazul tau sunt multiple: mastoza fibro-chistica, reglarea ciclului mestrual, ameliorarea sindromului premenstrual , favorizarea fertilitatii. Nu are efecte secundare si nici nu cred ca-ti trebuie reteta pt el!

Inregistrat
    06.02.2007

da, dar nu e totuna cu stimularea directa a ovulatie!

Femicur este unguent sau....??

Inregistrat
    04.10.2007

Tratamentele hormonale facute pentru a avea bebelus ... nu sunt periculoase pentru organismul femeii?
    Nu te supara pe mine, Oana, ca intreb asa ceva.

Medicul meu ginecolog mi-a dat foarte usor Duphaston - pentru ca nu am ramas insarcinata pana acum desi analizele pe care le-am facut au fost in regula.
    E un medic foarte bun, dar ... sincer, mi-e frica sa iau.
    M-am consultat si cu medicul de familie care a cam dat din colt in colt, nu a stiut sa-mi spuna clar daca acest tratament ma va afecta negativ mai tarziu.

Acum vreo 3-4 ani (cand aveam 24 de ani) am fost pentru a-mi face o ecografie mamara de rutina. Si tin minte ca medicul oncolog m-a sfatuit sa am mare grija cu tratamentele hormonale si sa nu iau niciodata anticonceptionale. La ecografie a iesit displazie mamara (ceea ce au multe femei tinere) si pentru care am luat vitamina E timp de 3 luni si am avut grija sa nu consum dulciuri concentrate, prajeli, sa introduc in alimentatia mea mai multe oleaginoase ...
    Apoi ... s-a mai intamplat altceva: mama mea a facut cancer mamar
    La fel, doctorii i-au spus ca tratamentele facute in tinerete pot fi o posibila cauza pentru boala ei (si mama a luat cateva luni un tratament hormonal pentru ca nu ramanea insarcinata)

Nu sunt medic si nu stiu ce sa cred.
    Am mai citit si eu pe internet, m-am speriat suficient, dar ... nu pot sa-mi fac o parere obiectiva doar citind pe internet
    Oricum, mi-e frica ... si nu am luat Duphastonul prescris (dupa ce m-am "foit" pe toate partile, m-am gandit si razgandit de zeci de ori tot amanand de la la o luna la alta sa fac acest tratament).

Acum sunt hotarata ca daca nu voi avea natural un bebe, sa adopt un copilas. Si sunt si convinsa ca daca Dumnezeu va vrea sa-mi dea un copil, mi-l va da.
    Nu vreau sa fortzez lucrurile si sa am un bebe cu orice pret, asa simt eu ...
    Adica .. sa am grija sa mananc sanatos (pe cat posibil) si sa-mi fac anual analizele.
    In rest ... Doamne-Doamne decide.

Nu sustin ca am dreptate.

Sper ca nu te-a deranjat daca am scris si eu aici.

Inregistrat
    20.11.2007

interesant subiectul ... mi-e mia zis dr. ca atunci cand o sa vreau bebe tb sa fac tratament pt ca nu am ovulatie ... deci ma pun pe citit tot topicul

Inregistrat
    15.09.2006

Cum se stabileste daca ai sau nu ovulatie? ce fel de analiza?

Inregistrat
    20.11.2007

Cool Re: stimulare ovariana

Citat Postat de calina Vezi mesajul
    Cum se stabileste daca ai sau nu ovulatie? ce fel de analiza?
    Mie mia facut eco intravaginala (cand am facut pauza de AC vreo 3 luni si nu-mi venise CM) si am vazut cu ochisorii mei ca am ovare polichistice ... doctorul a ajuns la concluzia ca nu am ovutatie cand i-am zis ca inainte sa iau AC imi venea CM la 2-3 luni ... acum cu AC imi vine fix la 28 zile

Inregistrat
    15.09.2006

Citat Postat de miciuh Vezi mesajul
    Mie mia facut eco intravaginala (cand am facut pauza de AC vreo 3 luni si nu-mi venise CM) si am vazut cu ochisorii mei ca am ovare polichistice ... doctorul a ajuns la concluzia ca nu am ovutatie cand i-am zis ca inainte sa iau AC imi venea CM la 2-3 luni ... acum cu AC imi vine fix la 28 zile
    Deci trebuie facuta o ecografie intravaginala? Eu am CM regulat, si dupa ce am intrerupt anticonceptionalele, a venit tot la timp si normal...mai sunt si alte simptome care sa-ti indice daca ovulezi sau nu?

Pagina 1 din 115 1231151101 ... UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us