Rezultatele sondajului: Pro sau contra avortului?

Voturi
598. Nu poți vota în acest sondaj
  • Pro

133 22,24%
  • Pro(in caz de viol, boli)

264 44,15%
  • Contra

201 33,61%
Pagina 3 din 522 PrimulPrimul 123451353103503 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 17 la 24 din 4175

Subiect: Avortul...pro sau contra?

Inregistrat
    10.03.2007

Implicit Re: Avortul...pro sau contra?

am citit ce ati scris voi, toate pe aici, si initial am zis ca nu imi voi spune parerea.
    eu sunt pro avort dar si contra.
    adica orice am zice, de fapt eu consider ca acel embrion, e un suflet, sunt impotriva folosirii avortului ca mijloc de protectie..
    sunt pro in cazuri necesare, de boala, viol, etc...
    nu judec si nu ma priveste ce fac alte femei, este decizia lor si s-o asuma, e greu cand vezi insa femei cu cateva avorturi la activ, sau chiar peste zece, facute din inconstienta, sau ca mijloc de control al fertilitatii, le priveste...
    insa ma gandesc ca daca fiica mea s-ar afla intr-o asemenea situatie, de aface un avort, fie ca poate cel cu care este nu-si asuma responsabilitatea, fie din alte n motive, as fii acolo s-a sustin sa faca un avort, nu este responsabilitatea sa integrala, si nu-si va inchide viata din cauza asta.
    iar faptul ca acel copil e un suflet, sunt de acord, si nu trebuie sa plateasca pt ca noi nu ne-am protejat, ce se intampla insa cand poate te-ai protejat, si s-a intamplat, sau cand esti victima unui abuz, viol, sau a unui cretin care s-a folosit de tine, indiferent ce inseamna asta

Inregistrat
    10.03.2007

sincer nu vad cu nimic mai sus, sau ca fiind mai buna o femeie care pastreaza un copil dinn frica de avort, sau de frica de pacatul pe care il face, isi inchide astfel viata, se marita eventual cu tatal copilului fara ca acesta, sau ca macar ea sa-si doresca cu adevarat, iar copilul apare pe lume, ca multi altii, facut asa de norma
    DAR MAMA VEZI DOAMNE, E O MAMA ADEVARATA, CA NU L-A OMORAT PRIN AVORT
    AIURELI....PAREREA MEA
    cea care il avorteaza, SI VORBESC AICI DE CAZURI REALEM, GRAVE, IN CARE IEI O DECIZIE DUPA NOPTI DE PLANS, NU DE AVORTURILE FACUTE AIUREA, CU ZECILE DE NISTE INCONSTIENTE!!!!!, plateste pt aceasta decizie toata viata, prin mustrari de constiinta, prin durere, disperare.etc...
    dar, stfel isi face rau doar ei, si copilului din pantece, nimanui altcuiva, familiei, tatalui coplilului, si asa mai departe
    sunt pro avort in asemenea cazuri, am vazut si am auzit destule cazuri incat sa-mi pot justifica decizia
    eu va spun din suflet fetelor, cele care nu aveti avorturi la activ, si bine faceti, nu va mai situati la extreme, gen sunt contra orice ar fii, nu aveti de unde sa stiti ce se intampla in viata, mai ales ca nu ati fost puse in situatia de a hotara daca sa faceti sau nu un avort

Inregistrat
    16.11.2007

Citat Postat de nina84 Vezi mesajul
    am citit ce ati scris voi, toate pe aici, si initial am zis ca nu imi voi spune parerea.
    eu sunt pro avort dar si contra.
    adica orice am zice, de fapt eu consider ca acel embrion, e un suflet, sunt impotriva folosirii avortului ca mijloc de protectie..
    sunt pro in cazuri necesare, de boala, viol, etc...
    nu judec si nu ma priveste ce fac alte femei, este decizia lor si s-o asuma, e greu cand vezi insa femei cu cateva avorturi la activ, sau chiar peste zece, facute din inconstienta, sau ca mijloc de control al fertilitatii, le priveste...
    insa ma gandesc ca daca fiica mea s-ar afla intr-o asemenea situatie, de aface un avort, fie ca poate cel cu care este nu-si asuma responsabilitatea, fie din alte n motive, as fii acolo s-a sustin sa faca un avort, nu este responsabilitatea sa integrala, si nu-si va inchide viata din cauza asta.
    iar faptul ca acel copil e un suflet, sunt de acord, si nu trebuie sa plateasca pt ca noi nu ne-am protejat, ce se intampla insa cand poate te-ai protejat, si s-a intamplat, sau cand esti victima unui abuz, viol, sau a unui cretin care s-a folosit de tine, indiferent ce inseamna asta
    Sunt deacord cu tine....fiecare are dreptu de a decide....si totusi ma gandesc ca este un bine ca s-a legalizat avortul,multe femei au avut de suferit din cauza asta....chiar platind cu viata(cand se faceam avorturile ilegale).

Inregistrat
    10.03.2007

eu sunt impreuna cu sotul meu de 4 ani si ceva, si casatoriti de anul trecut.
    daca as fii ramas insarcinata noi l-am fii pastrat, ca ni-l doream oricum, dar nu s-a intamplat, am avut grija...
    acum ca am terminat si cu nunta, si cu facultatea, etc... asteptam sa vina si bebe si cel mai important e sa fie sanatos, si noi la fel
    dar cum am mai spus, am vazut multe alte cazuri nefericite, si deci nu ma pot declara pro 100% sau contra100%.
    nu se stie cand viata imi va demonstra vreodata ca ma insel

Inregistrat
    10.03.2007

Citat Postat de papusha Vezi mesajul
    Sunt deacord cu tine....fiecare are dreptu de a decide....si totusi ma gandesc ca este un bine ca s-a legalizat avortul,multe femei au avut de suferit din cauza asta....chiar platind cu viata(cand se faceam avorturile ilegale).
    da, exact asa.
    uite, sa-ti spun ceva, eu am terminat fac de istorie, cu o teza de licenta in istoria femeilor, si am avut in teza mea si un capitol despre situatia femeilor in timpul lui ceausescu, cu dectretul 770, etc...
    in timpul documentarii n-ai sa crezi cate am citit si am vazut, groaznic....
    iar daca e sa fim contra, dus extrem, sr trebuie sa fim contra oricarui tip de avort, indiferent de motive, ca tot o crima se produce...
    dar in zilele noatre, cu toate aceste zeci de motive, NU AIURELI, MOTIVE, eu nu ma pot declara 100% contra, dar nici 100% pro..
    fiecare stie unde se situeaza si hataraste in consecinta,nu eu trebuie sa fac asta, decat in cazul meu, evident

Inregistrat
    16.11.2007

Citat Postat de nina84 Vezi mesajul
    eu sunt impreuna cu sotul meu de 4 ani si ceva, si casatoriti de anul trecut.
    daca as fii ramas insarcinata noi l-am fii pastrat, ca ni-l doream oricum, dar nu s-a intamplat, am avut grija...
    acum ca am terminat si cu nunta, si cu facultatea, etc... asteptam sa vina si bebe si cel mai important e sa fie sanatos, si noi la fel
    dar cum am mai spus, am vazut multe alte cazuri nefericite, si deci nu ma pot declara pro 100% sau contra100%.
    nu se stie cand viata imi va demonstra vreodata ca ma insel
    Asa este...nu se stie niciodata cum te pune viata in fata acestui fapt....dar sunt o persoana credincioasa si cu frica de D-zeu....si mai ales ca pun orice la suflet....Acu depinde de caracterul fiecareia.

Inregistrat
    06.02.2007

CONTRA!
    PRO doar in cazuri speciale

Inregistrat
    16.11.2007

Smile Re: Avortul...pro sau contra?

Citat Postat de oana Vezi mesajul
    CONTRA!
    PRO doar in cazuri speciale

Pagina 3 din 522 PrimulPrimul 123451353103503 ... UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us