Rezultatele sondajului: Pro sau contra avortului?

Voturi
599. Nu poți vota în acest sondaj
  • Pro

134 22,37%
  • Pro(in caz de viol, boli)

264 44,07%
  • Contra

201 33,56%
Pagina 522 din 522 PrimulPrimul ... 22422472512520521522
Rezultate de la 4.169 la 4.176 din 4176

Subiect: Avortul...pro sau contra?

Implicit Re: Avortul...pro sau contra?

Contra.
    As accepta doar in cazul in care medicul e ferm convins ca e alegerea potrivita.

Inregistrat
    26.10.2006

Eu nu sunt nici pro nici contra avortului, sunt pro choice. Adica eu consider ca este dreptul fiecarei fete/femei sa decida daca face un copil sau nu, indiferent de circumstantele in care a ramas insarcinata, fara sa fie judecata, stigmatizata si pusa la zid pentru asta. Femeia respectiva stie cel mai bine daca este pregatita sau nu sa faca un copil si sa aiba grija de el.

Super CONTRA!!!!
    Mie intrebarea asta imi suna ca si cum m-ar intreba cineva: "daca te deranjeaza colegul de serviciu si existenta lui iti complica viata ai fi de acord sa il omori?"
    Multi oameni ne deranjeaza, ne complica existenta, unii chiar ne fac viata imposibila dar nu se pune problema sa ii omoram ca sa ne fie mai usor.
    Partea proasta este ca un bebelus este fara aparare, cateodata nu vorbeste nimeni pentru el si foarte multe persoane nu constientizeaza ca este OM de cand sufla un firicel de viata in el adica de la conceptie.

Chiar acum cateva zile am avut o discutie cu sotul meu si intrebarea a fost: "Daca te-as insela si respectiva ar ramane insarcinata si ar sta in puterea ta sa hotarasti daca sa faca sau nu avort ce ai face?" I-am spus ca oricum raul (adica faza cu inselatul) este facut, faptul este consumat, moartea bebelusului nu ar face decat sa inrautateasca situatia. Si ca as spera sa stea in puterea mea sa ii salvez viata nu sa il omor.
    Oricum relatia noastra ar fi compromisa si cu bebe si fara.
    El: "dar poate ca fara copil m-as intoarce la tine!" Eu: "dar poate ca nu te-as mai vrea ".

Inregistrat
    09.11.2007

Citat Postat de AndreDea Vezi mesajul
    Contra...dar exista si exceptii (malformatii, viol, varsta prea frageda)
    Exista suficiente metode de contraceptie ca sa mai avortam doar ca ups am ramas si n-am chef sau nu sunt pregatita pentru un bebe.
    poate sunt eu dusa cu capul, dar in opinia mea eu pentru asa ceva nu as face avort. singura chestie de avort in opinia mea este sanatatea. si nu marefer la sindrom down, desi, Doamne fereste de asa ceva, este un lucru cumplit. ci in situatia in care sarcina pune viata mamei in pericol. cu toate ca daca as sti ca as avea o boala, iar sarcina este contraindicata nu as ramene gravida. as infia un bebe. Asadar un NU clar avortului. Pacat ca sunt o gramada de fete care folosesc avortul ca si metoda contraceptiva. eu am avut 2 sarcini in toata viata. prima (foarte dorita) soldata cu un baiat frumos, nazdravan si iubitor, iar a doua (la fel de dorita) care sper sa se termine tot cu un bebe sanatos. Pana la aceste sarcini mi-am luat masuri de precautie si nu am ramas.

Inregistrat
    14.08.2012

Contra clar, cu exceptia situatiilor medicale de urgenta (sarcina extrauterina, malformatii grave etc.).
    In ceea ce priveste sarcinile nedorite, e intradevar dreptul fiecareia sa aleaga decizia care i se pare potrivita, dar e si de responsabilitatea fiecareia dintre noi sa se fereasca de asta.
    Eu ma voi casatori anul acesta, dar am discutat deja cu al meu si amanam momentul in care vom concepe un copil datorita carierei (adica vom face un copil peste 3-4 ani, nu mai devreme). Daca totusi s-ar intampla, clar am pastra copilul si am face tot ce ne sta in putere sa fim niste parinti buni.

Inregistrat
    08.04.2009

Contra de o mie de ori. Aproape nimic nu justifica un avort cu exceptia malformatiilor incompatibile cu viata la copil dar si acolo e discutabil.
    Ciudat mi se pare ca toate fetele care sunt pro-choice au primit dreptul de a trai. Intelegeti ca in momentul in care s-a produs fecundatia tu ca si femeie nu mai ai drept de viata si de moarte decat asupra ta pentru ca nu poti sa il/o intrebi: Auzi, ce parere ai? Vrei sa mori?
    Copiii sunt o MINUNE! Indiferent daca iti dau viata peste cap. Si ti-o dau, dar in cel mai minunat dintre sensuri!

Inregistrat
    23.10.2013

nu sunt contra dar nu as face si m-a ferit Dumnezeu de asa incercare . Am zis ca daca s-ar intampla, clar as aduce bebele pe lume. cred ca sunt suficient de pacatoasa in viata de zi cu zi ca sa mai fac si avort. dar nu judec, e la alegerea fiecareia dintre noi. in acelasi timp cred ca pentru a fi ferit sa faci astfel de alegeri, masurile contraceptive nu sunt povesti, ci necesare. nu zic ca nu sunt accidente - ma refer la cei 1% de pe cutiile de prezervative si pastile, dar in rest nu cred ca are justificare. Cei care spun ca s-au protejat cu calendarul sau alte chestii de genul se mint singuri. nu exista asa ceva, nu putem sa calculam factorii care tin de organism. cu asta sunt contra. cu scuzele proaste legate de o sarcina.

Mama a făcut vreo 3 avorturi.
    Eu sînt pro.
    Free your mind!

Pagina 522 din 522 PrimulPrimul ... 22422472512520521522

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us