Pagina 1 din 204 1231151101 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 8 din 1626

Subiect: Miresici din strainatate (discutii despre organizarea nuntii la distanta)

dana Guest

Post Miresici din strainatate (discutii despre organizarea nuntii la distanta)

Buna seara! Noi vrem sa facem nunta, partea religioasa in Romania, dar cununia civila in Anglia, unde locuim. Nu mai am resedinta in Romania, dar totusi vreau sa fac nunta 'acasa'. Dar ma gandeam acum vreo 2 zile: Daca facem cununia civila in Anglia, cerificatul de casatorie va fii recunoscut ca legal pentru a putea face cununia religioasa in Romania? Mersi

Implicit Re: Help! Help! Help!

Salut Dana!

Nu cred ca este vreo problema in acest sens, dar ca sa te asiguri mai bine roaga pe cineva de acasa sa mearga la biserica la care vreti sa va cununati sa intrebe, oricum trebuie rezervata biserica inainte, deci un drum tot trebuie facut, nu?

Pup yaaa!

dana Guest

Buna Ana-Maria

Mersi mult pt sfat. Asa am sa fac, am sa trimit o prietena sa se informeze Dar cam cu cat timp inainte trebuie rezervata biserica? Noi vrem sa facem cununia religioasa prin Septembrie, probabil pe 16...

Mersic

[quoteana format="text/plain"]Buna Ana-Maria

Mersi mult pt sfat. Asa am sa fac, am sa trimit o prietena sa se informeze Dar cam cu cat timp inainte trebuie rezervata biserica? Noi vrem sa facem cununia religioasa prin Septembrie, probabil pe 16...

Mersic [/quote]
    Saluti!

Depinde din ce oras esti, la ce biserica si la ce ora vrei sa te cununi .
    In Bucuresti, Cluj, Iasi, in orasele mai mari, daca vrei sambata dupa-amiaza trebuie facuta rezervare cu multe luni inainte si de asemnenea platit si avans .
    Asta e valabil si pentru restaurant, sau mai bine zis mai ales pt restaurant, pentru ca e deja bataie pe locatii pentru nunti!

Te pup si intreaba-ma absolut orice!

dana Guest

Buna Ana-Maria!

Mersi mult pt raspuns....(din nou ;) ). Eu sunt din Constanta, dar vrem sa facem nunta in Bucuresti, si da, ar fii sambata dupa-amiaza, adica pe la 2 sau 3 , depinde de locuri
    De exemplu daca vrem sa o facem in septembrie pe 16, care crezi ca ar fii cea mai tarzie data cand ar trebuii sa rezervam biserica? Stiu ca am multe intrebari dar nu am prietene care s-au maritat deja (se pare ca sunt prima din grup ) si nu am mai fost la o nunta de cand eram mica si deci chiar ca nu stiu nimic.....Norocul meu ca am gasit acest site si pe voi ca altfel.....eram pierduta....asa mai aflu si eu cate ceva.
    Despre restaurant, nu cred ca vom face la restaurant, probabil vom face acasa la tatal meu ca are gradina si ni s-a parut o idee draguta sa facem afara (sa speram ca nu va ploua, dar normal cu vremea de acum, in septembrie nu ploua chiar asa de mult, nu? si ar fii dragutz sa aranjam si sa facem cum ne place noua. Si oricum, imi dau seama ca ar fii cam tarziu sa rezervam un restaurant mai dragutz acum pt septembrie...

Mersi mult si daca poti sa ma sfatuiesti, ti-as fii recunoscatoare ;)Niciodata nu m-am gandit ca poate fii asa de stresant sa organizez ceva si defapt cel mai stresant pt mine este ca nu stiu mai nimic, dat faptul ca nu am fost la nunti si nu mai locuiesc in romania si deci cam pierd firul......8)

Si uite asa iar vorbesc prea mult

Astept noutati

Pupic.

unique Guest

Buna Dana

In primul rand felicitari si sa fie intr-un ceas bun! Normal biserica ar trebui rezervata cu 6-7 luni inainte. Acum depinde si de biserica. Daca este o biserica gen Elefterie sau Sf.Spiridon ar trebui rezervata chiar cu 10 luni inainte. De regula la bisericutele din cartier gasesti loc mereu. Eu ti-as recomanda Manastirea Radu Voda (langa Camera de Comert)! Are o priveliste superba!
    La Cununia civila din pacate prietena ta se poate doar interesa pentru ca dosarul trebuie sa-l depuneti voi doi cu 14 zile inainte. Dosarul trebuie sa contina:
    - certificate de nastere (in original si copie - nelegalizata)
    - actele de identitate sau pasapoartele (pentru cetatenii straini si pentru cetatenii romani care domiciliaza in strainatate), original si copie.
    - certificate medicale prenuptiale (eliberate cu cel mult doua saptamani inainte de casatorie)
    - declaratia de casatorie (care se completeaza atunci, pe loc).

Mult succes!

dana Guest

Buna Unique..
    Mersi pt raspuns si la celalat topic ;).
    Mi-ai recomandat Manastirea Radu Voda....Ai cumva si poze de acolo ca nu pot sa ma duc sa o vad caci nu stiu cand mai am timp sa vin in tara pana la vara si atunci o sa fie deja prea tarziu banuiesc.

Sau daca are altcineva poze cu biserica Sf. Spiridon sau Elefterie....m-ar ajuta mult cu alegerea bisericii caci vreau sa fie undeva frumos si mai special....

Mersi mult pt orice ajuotor puteti sa-mi dati si orice sfat e bine primit

Pupici

unique Guest

Asta e Manastirea Radu Voda, langa Camera de Comert.

Pagina 1 din 204 1231151101 ... UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us