Rezultatele sondajului: V-ati filma nunta 3D daca ar fi la acelasi pret de HD...si primiti ambele formate

Voturi
40. Nu poți vota în acest sondaj
  • Da

16 40,00%
  • Da, dar sa fie sub 600 euro

5 12,50%
  • Da, dar sa fie intre 300-600 euro

10 25,00%
  • Nu

9 22,50%
Pagina 2 din 21 PrimulPrimul 123412 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 9 la 16 din 165

Subiect: Filmare HD, 3D

Inregistrat
    18.02.2008

Implicit Re: Filmare HD versus SD

Citat Postat de mirela_georgiana Vezi mesajul
    buna

Interesante detalile de mai sus dar cam total pe dinafara . Sfatul meu este sa intrebi mai multi cameramani pe la vizionari de materiale ca sa nu ajungi sa regreti pe urma ( diferenta sd-hd e de pana la 10 ori si nu 2, 3 , ori)
    Daca se poate sa nu vorbim din amintiri:

La nunti se filmeaza HDV, in general 1080i, ceea ce inseamna o rezolutie de 4 ori mai mare fata de SD.

Mai multe informatii aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Resolution_chart.svg

Inregistrat
    22.01.2007

Smile Re: Filmare HD versus SD

Ce parere aveti despre sony hdr fx1e?

radu26_temp Guest

In comparatie cu ce? Este o camera HD , lansata undeva prin 2005 de la SONY. O camera buna de altfel, dar depinde ce vrei sa fai cu ea. Pentru nunti? Da este OK, sau peste OK. dar in cazul asta conteaza mai putin camera cat persoanele din spatele camerei (operatorul, editorul) si astea nu se vand la set cu camera, asa ca nu poti evalua un sistem doar prin prizma performantelor camerei

Cred ca la indemnul colegilor viitoare mireasa a cautat sau a memorat tipul de camera al viitorului cameraman,nimic gresit,da fx pt nunti in filmat hd este ok,(sau mai mult ..pt nunti..subliniez)..dar de la filmare pana la produs finit aici sunt tot felul de probleme,pentru unii poate pentru alti nu.Acum ar trebuii intrebati si viitori miri,doriti acest tip de filmare...pe ce o s-a vizionati...?O lasati bruta hdv sau incercati o postprocesare...?Acesta postprocesare ridica multe semne de intrebare,codecuri formate....player blue ray aveti sau decat tv..uri?Vreti pe casete brut sau pe hdd?

radu26_temp Guest

Marcol ce crezi tu ca face o mireasa cu o filmare bruta pe HD? Doar nu da fuga la magazinu din coltu strazii sa-si ia o camera HD sa redea de pe ea...

Citat Postat de radu26_temp Vezi mesajul
    Marcol ce crezi tu ca face o mireasa cu o filmare bruta pe HD? Doar nu da fuga la magazinu din coltu strazii sa-si ia o camera HD sa redea de pe ea...
    scuze daca asta ai inteles sau se intelege....Intrebarea era:Le tin brute pana sunt postprocesate,convertite au cu ce le vedea acum ps3,play blu-ray,pc...
    asta intrebam....?Am lansat aceasta intrebare fiinca multi cred ca daca au tv hd...gata....cu ce le vad pe tv nu se intraba sau nu stiu...

Am gasit niste articole foarte interesante in legatura cu subiectul High Definition DVD. Ca sa vezi cum se schimba lumea si cum putem arunca banii pe fereastra... Răzbelul formatelor DVD e gata: HD DVD a murit, Blu Ray câștigă ...

radu26_temp Guest

Cred ca faci o confuzie legata de HD ca format video si de HD DVD ca media de distributie. A existat o concurenta acerba intre Blu Ray si HD DVD, dar daca o sa revezi sfaturile date de mine in urma cu vreo luna asa exact asta am zis: mergeti pe Blu Ray ca modalitate de distributie si nu pe HD DVD. Nu inseamna ca daca ai HD DVD nu poti sa-l transferi in format BluRay... deci nu pra inteleg de unde si pana unde ai arunca banii pe fereastra daca ai avea HD DVD... Pararea mea este ca bani aruncati pe fereastra ar fi daca ai filma nunta in format VHS de exemplu...

Mai pe scurt, standardul HD ramane ON, doar ca s-a tras llinie in ceea ce priveste mediile de distributie. Blu Ray si nu HD DVD, dar cred ca deja se stia asta. Sau nu?

Pagina 2 din 21 PrimulPrimul 123412 ... UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us