
Postul nu mai este deloc complicat nici chiar înainte de Paști. Încearcă această rețetă savuroasă, care se prepară repede și care arată excelent!
Ingrediente:
• 240 g făină
• 120 g zahăr brun
• 1 plic de praf de copt
• 240 ml apă minerală
• 80 ml ulei
• 100 g gem (caise, prune, căpșune)
• 20 g cacao
• 50 g chipsuri de ciocolată
• esență de rom/vanilie, sare
Mod de preparare:
Amestecă apa minerală cu uleiul. Cerne făina cu cacaua, praful de copt și un vârf de cuțit de sare. Încorporează amestecul lichid în cel uscat, adaugă zahărul și gemul. Aromatizează cu esența preferată și adaugă chipsurile de ciocolată, amestecând ușor ca să nu le zdrobești.
Toarnă compoziția în formele de brioșă tapetate cu hârtie și dă la cuptorul preîncălzit pentru 20-25 de minute sau până când scobitoarea-test iese curată.
Pentru un gust intens, topește la bain-marie 100 g de ciocolată neagră și adaugă o linguriță de ulei sau margarină, apoi toarnă amestecul peste brioșele scoase din cuptor.
Citește și:
- Prajitura de post cu morcov si mere
- Reteta de post: Crema de legume
- Rulada cu gem si crema de vanilie
Articol preluat din revista Femeia de Azi, nr.10/10.03.2016
Autor: Mariana Fătulescu
Sursa foto: 123RF