Esti aici
Femeia.ro > Timp liber > Evenimente > (P) Festivalului Comediei Românești, un regal de comedie

(P) Festivalului Comediei Românești, un regal de comedie

Cea de-a XV-a ediție a Festivalului Comediei RomâneștifestCO 2017 –  va aduce în București peste 50 de evenimente – spectacole de teatru, workshop-uri, concerte, spectacole lectură, spectacole de stradă, proiecții de filme, lansări de carte, expoziții și multe surprize – în perioada 27 mai – 4 iunie.

Biletele pentru spectacolele festCO, inclusiv pentru producțiile-eveniment invitate din două mari „puteri teatrale ale lumii”, China și SUA, au fost puse în vânzare și pot fi achiziționate de la casa de bilete a Teatrului de Comedie sau online pe www.comedie.ro și www.festCO.ro.

În cadrul secțiunii CONCURS vor fi prezentate 9 spectacole, producții ale Teatrului Național „I.L.Caragiale” București, Teatrul Metropolis, Teatrul Excelsior, Teatrul de Comedie, Teatrul „Maria Filotti” Brăila, Teatrul Național Târgu Mureș, ARCUB și Gigi Căciuleanu Romania Dance Company.

Deschiderea festCO 2017 și Gala Comediei Românești vor aduce în premieră absolută în România două evenimente unice:

Compania Star Theatre din Beijing va susține spectacolul The Crossroad, în stilul celebrei forme tradiționale de artă a spectacolului, Opera din Peking, cu o vechime de peste 300 de ani. Creația lor plină de culoare combină într-un mod senzațional muzică, dramă, pantomimă, dans și… acrobație.

Thaddeus Phillips, celălalt invitat special al festCO, va da un adevărat recital pe scena Teatrului de Comedie, într-un one-man-show care a cucerit deja publicul la marile festivaluri ale lumii: 17 Border Crossings. Spectacolul, aplaudat de la New York până la Hong Kong, a fost descris ca „un exemplu unic de virtuozitate a artei actorului, cu un umor ieșit din comun”.

Vă așteptăm, așadar, la o ediție aniversară festCO, sub semnul comediei de cea mai bună calitate din România anului 2017, America începutului de secol XXI și trecutul îndepărtat al Chinei!

FESTIVALUL COMEDIEI ROMÂNEȘTI

festCO, ediția a XV-a, 27 mai – 4 iunie 2017

SÂMBĂTĂ  27 MAI

18.00 Centrul Vechi

STATUI VIVANTE

producător Teatrul Masca

(intrare liberă)

18.30 Teatrul de Comedie

DESCHIDEREA OFICIALĂ festCO

Vernisaj Horațiu Mălăele

(intrare liberă)

19.00 Teatrul de Comedie, Sala Radu Beligan

17 BORDER CROSSINGS (1h 30 min)

One-Man-Show THADDEUS PHILLIPS (SUA)

20.30 scenă str. Franceză, Centrul Vechi

Concert VAMA

În deschidere Ligia Hojda

(intrare liberă)

21.00 Parc Al.I. Cuza, foișor

ÎNAINTEA EREI NOASTRE

producător Trupa Frilensăr

(intrare liberă)

DUMINICĂ 28 MAI

11.00 Teatrul Ion Creangă, Sala Mică

CARTIERUL POVEȘTILOR (1h)

un spectacol de Michal Svironi

producător Teatrul Ion Creangă

18.00 Teatrul Excelsior, Sala Mare

#TEENSPIRIT (1h 45 min)

spectacol colectiv

producător Teatrul Excelsior

19.00 Teatrul Odeon, Sala Majestic

GAIȚELE (2h 30 min, cu pauză)

de Alexandru Kirițescu, regia Alexandru Dabija

producător Teatrul Odeon

19.00 Teatrul de Comedie, Sala Nouă

DE-A BABA OARBA (30 min)

Trupa de teatru a Liceului Ion Neculce

Marele Premiu la Festivalul Național de Teatru pentru Elevi „George Constantin”, 2016

(intrare liberă)

19.30 Teatrul Național I.L. Caragiale” București, Sala Studio

ANGAJARE DE CLOVN (2h 15 min) secțiunea CONCURS

de Matei Vișniec, regia Ion Caramitru

producător Teatrul Național „I.L. Caragiale” București,

20.00 Teatrul de Comedie, Sala Studio

GIGEL

de Alexandru Popa, regia Vlad Zamfirescu

One-Man-Show Gheorghe Ifrim

20.00 scenă str. Franceză, Centrul Vechi

ARCA LUI LENIN

regia si scenariul  Mihai Mălaimare

producător Teatrul Masca

(intrare liberă)

21.00 Parc Al.I. Cuza, foișor

ZIUA NECUNOȘTINȚEI

concert Alex Ștefănescu

(intrare liberă)

LUNI  29 MAI

10.00 Teatrul Țăndărică

JACK ȘI VREJUL DE FASOLE (1h)

regia şi scenariul Daniel Stanciu

producător Teatrul Țăndărică

12.00 Liceul Mihai Viteazul

EMANCIPARE (1h 20 min)

text și regie Radu Iacoban

producător Teatrul de Comedie

18.00 Teatrul Excelsior, Sala Mare

WITH A LITTLE HELP FROM MY FRIENDS (1h 20min)

de Maria Manolescu, regia  Alexandru Mâzgăreanu

producător Teatrul Excelsior

19.00 Teatrul de Comedie, Sala Radu Beligan

HAGI TUDOSE (1h 50 min)  secțiunea CONCURS

de Barbu Ștefănescu Delavrancea, regia Dan Tudor

producător Teatrul Metropolis

21.00 Parc Al. I. Cuza, foișor

proiecție de film în aer liber

Caravana Filmului Românesc

(intrare liberă)

MARȚI  30 MAI

10.00 Teatrul Țăndărică

TIGRIȘORUL PETRE (60 min)

de Hanna Januszewska, regia Ștefan Lenkisch

producător Teatrul Țăndărică

12.30 Liceul Matei Basarab

EMANCIPARE (1h 20 min)

text și regie Radu Iacoban

producător Teatrul de Comedie

18.00 Teatrul Excelsior, Sala Mare

iHAMLET (1h 15 min)

de Elise Wilk, regia Catinca Drăgănescu

producător Teatrul Excelsior

19.00 Teatrul de Comedie, Sala Radu Beligan

CUM IUBEȘTE CEALALTĂ JUMĂTATE (2h 30 min)

de Alan Ayckbourn, regia Sanda Manu

producător Teatrul Mic

19.30 Teatrul de Comedie, Sala Studio

NINA (2h)  secțiunea CONCURS

de Matei Vișniec, regia Alexandru Maftei

producător Teatrul de Comedie

20.00 scenă str. Franceză, Centrul Vechi

SHOW DE IMPROVIZAȚIE

Trupa Improvisneyland

(intrare liberă)

21.00 Parc Al. I. Cuza, foișor

proiecție de film în aer liber

Caravana Filmului Românesc

(intrare liberă)

MIERCURI  31 MAI

12.00 Liceul Gheorghe Șincai

EMANCIPARE (1h 20 min)

text și regie Radu Iacoban

producător Teatrul de Comedie

18.00 Teatrul Excelsior, Sala Mare

#EmojiPlay (1h)  secțiunea CONCURS

spectacol de teatru coregrafic de Gigi Căciuleanu

producător Gigi Căciuleanu Romania Dance Company

19.00 Teatrul de Comedie, Sala Studio

dialoguri festCO

Comedia în teatrul radiofonic

19.30 Teatrul de Comedie, Sala Radu Beligan

SUNTRACK (1h 50 min)  secțiunea CONCURS

scenariul și regia  Radu Afrim

producător Teatrul „Maria Filotti” Brăila

20.00 Teatrul Național „I.L. Caragiale” București, Sala Mare

DINEU CU PROȘTI (1h 40 min)

de Francis Veber, regia Ion Caramitru

producător Teatrul Național „I.L. Caragiale” București

20.00 str. Franceză

SHOW DE IMPROVIZAȚIE

Trupa Backstage Boys

(intrare liberă)

21.00 Parc Al. I. Cuza, foișor

proiecție de film în aer liber

Caravana Filmului Românesc

(intrare liberă)

JOI  1 IUNIE

18.00 Teatrul Național „I.L. Caragiale”, Sala Atelier

LUMINIȚA, DE LA CAPĂTUL TUNELULUI (1h 30 min) secțiunea CONCURS

de Radu F. Alexandru, regia Mircea Cornișteanu

producător Teatrul Național „I.L. Caragiale” București

18.00 Teatrul de Comedie, Sala Nouă

MINUNEA – monolog Andrei Dârlă

ZIȚA – monolog Eva Andreea Mihalache

Clubul Copiilor Sector 4

Marele Premiu la Festivalul Național de Teatru pentru Elevi „George Constantin”, 2016

(intrare liberă)

18.30 Teatrul de Comedie, Sala Nouă

IMPROSHOW

Cu actorii Teatrului de Comedie & Compania de Teatru pentru Copii și Adolescenți

19.00 Teatrul Metropolis

O SCRISOARE PIERDUTĂ (2h 30 min, cu pauză)

de I.L. Caragiale, regia Victor Ioan Frunză

producător Teatrul Metropolis

19.00 Teatrul Bulandra, Sala Toma Caragiu

MĂSCĂRICIUL (1h 30 min)

după A. P. Cehov, regia Horațiu Mălăele

producător Teatrul Bulandra

19.30 Teatrul de Comedie, Sala Studio

FATA DIN CURCUBEU (1h 20 min)

text și regie Lia Bugnar

one-woman-show Ilona Brezoianu

20.00 Teatrul de Comedie, Sala Radu Beligan

😛 PATRU PIESUȚE POLITICE DESPRE DUȘMANI (2h 10 min) secțiunea CONCURS

de Székely Csaba, regia  Sebestyén Aba

producător Teatrul Național Târgu-Mureș, Compania „Liviu Rebreanu”

20.30 scenă str. Franceză, Centrul Vechi

Concert CARGO

(intrare liberă)

21.00 Parc Al. I. Cuza, foișor

proiecție de film în aer liber

Caravana Filmului Românesc

(intrare liberă)

VINERI 2 IUNIE

10.00 Biblioteca Centrală Universitară „Carol I”

RÂD, DECI GÂNDESC. PUTEREA COMEDIEI ÎN SECOLUL XXI

Conferința Asociației Internaționale a Criticilor de Teatru (AICT)

18.30 Teatrul de Comedie, foaier

Lansare de carte – TEATRUL LA PERSOANA I

de Octavian Saiu, editura Nemira

19.00 Teatrul de Comedie, Sala Radu Beligan

REVIZORUL (1h 50 min)

de N.V. Gogol, regia Horațiu Mălăele

producător Teatrul de Comedie

19.00 Teatrul de Comedie, Sala Nouă

PARAVAN. DOUĂ TELEFOANE (50 min)

Trupa VICTORIA ART

Marele Premiu la Festivalul de Teatru pentru Liceeni „Jos Pălăria”, 2016

19.30  Centrul Cultural ARCUB

ARTISTS TALK (1h 45 min) secțiunea CONCURS

un spectacol de Gianina Cărbunariu

Producător Centrul Cultural ARCUB și Piese Refractare

20.00 Teatrul de Comedie, Sala Studio

E OK ȘI LA 60!

colaj de texte din autori contemporani de comedie

one-man-show Răzvan Vasilescu

producător WonderTheatre

20.00 scenă str. Franceză

MĂLĂIEȘ ÎN CĂLCÂIEȘ

producător Trupa Frilensăr

(intrare liberă)

21.00 Parc Al.I. Cuza, foișor

SÂMBĂTĂ 3 IUNIE

10.00 Biblioteca Centrală Universitară „Carol I”

RÂD, DECI GÂNDESC. PUTEREA COMEDIEI ÎN SECOLUL XXI

Conferința Asociației Internaționale a Criticilor de Teatru (AICT)

18.00 Teatrul de Comedie, Sala Nouă

SECTORUL S (40 min)

Producător Trupa 3,14, Buzău

Premiu la Festivalul de Teatru Tânăr „Ideo Ideis”

(intrare liberă)

19.00 Teatrul de Comedie, Sala Radu Beligan

MICUL PRINȚ (1h 50 min)

de Antoine de Saint-Exupéry, regia Alexandru Dabija

producător Teatrul de Comedie

20.30 str. Franceză, Centrul Vechi

Concert ȘTEFAN BĂNICĂ

(intrare liberă)

21.00 Parc Al. I. Cuza, foișor

SHOW DE IMPROVIZAȚIE

Trupa Improvisneyland

(intrare liberă)

DUMINICĂ 4 IUNIE

11.00 Teatrul Metropolis, Sala Mare

ZBOR PRIN POVEȘTI  (30 min)

după o idee de Andrei Răduț, regia și coregrafia Violeta Dincă

producător Teatrul Ion Creangă

19.00 Teatrul de Comedie, Sala Radu Beligan

GALA COMEDIEI ROMÂNEȘTI

decernarea premiilor festCO 2017:

Festivalul Comediei Românești, ed. a XV-a

Concursul de Comedie Românească, ed. a XI-a

COMEDIA ȚINE LA TINEri, ed. a VIII-a

19.30 Teatrul de Comedie, Sala Radu Beligan

THE CROSSROAD

spectacol de teatru tradițional Opera din Peking

producător Star Theatre Beijing, Republica Populară Chineză

Comments

comments

Lasă un răspuns

Sus