Esti aici
Femeia.ro > Timp liber > Divertisment > Tenismena Sorana Cirstea, in sferturi la Roland Garros

Tenismena Sorana Cirstea, in sferturi la Roland Garros

Sorana Cirstea are doar 19 ani si se afla la a doua participare la turneul de la Roland Garros. Momentan numarul 41 mondial, ea a invins pe zgura de la Paris jucatoare mai bine clasate si mai experimentate decat ea: Alize Cornet din Franta – numarul 21 mondial, daneza Caroline Wozniacki (10) si Jelena Jankovic din Serbia (5). In acest ultim meci, romanca a pierdut primul set cu 3-6, dar l-a castigat pe cel de-al doilea cu 6-0. In setul decisiv, Jankovic urma sa serveasca pentru meci, la 5-4, dar Sorana s-a concentrat mai bine in punctele-cheie si a reusit sa obtina victoria in prelungiri, cu scorul de 9-7.

In sferturi, jucatoarea din Targoviste o va intalni pe Samantha Stosur din Australia, numarul 32 mondial. Daca va trece si de ea, Sorana o va avea de infruntat fie pe Serena Williams, locul 2 in lume, fie pe Svetlana Kuznetsova (7). Desigur, prima sansa le revine tenismanelor mai bine cotate, dar turneul de anul acesta a oferit destule surprize pentru ca orice jucator ramas in competitie sa indrazneasca sa viseze la victorie.

Rafael Nadal, care nu a pierdut niciodata pe zgura de la Paris, a fost invins in optimi de suedezul Robin Soderling, numarul 25 mondial. Sarboaica Ana Ivanovic, campioana de anul trecut, a pierdut si ea in aceeasi zi. Novak Djokovic, compatriotul ei si numarul 4 in lume, parasise competitia cu o zi inainte. Incet-incet, la Roland Garros incep sa se remarce jucatori de la care nimeni nu se astepta sa acceada in tururi atat de avansate.

• Din 1980, Romania nu a mai avut reprezentante la Roland Garros dincolo de optimi. Atunci, Virginia Ruzici ajungea pana in finala, dupa ce in 1973 reusise chiar sa castige mult-ravnitul trofeu.
  • Meciul Sorana Cirstea – Samantha Stosur va avea loc miercuri, 3 iunie, si va fi transmis pe Eurosport.