Încă de la 10 ani, când a început să învețe coregrafie, Flavia Mihășan a pășit în lumea artistică. Mai târziu, „microbul televiziunii” a prins-o și de atunci viața ei se împarte între lumina reflectoarelor și familia sa. Copiii săi trăiesc, spre deosebire de ea, o copilărie atipică, plină de emoții din culise. Totuși, vedeta de la Neatza spune că, dacă ar fi să aleagă pentru băieții săi, nu i-ar dori pe drumul său artistic.
Flavia Mihășan îi ia pe cei mici cu ea la repetiții: „Am crezut că o să-i ocolească pasiunea asta”
Flavia Mihășan a devenit mamă pentru prima dată în 2019, odată cu venirea pe lume a lui Carol, iar doi ani mai târziu a apărut și a doua minune a familiei, Tudor. La începutul anului trecut, vedeta de la Neatza și tatăl copiilor săi, Marius Moldovan, și-au spus adio ca parteneri, dar au rămas prieteni apropiați, pentru ca micuții să nu simtă ruptura.
Astăzi, mare parte din timp, Flavia îl petrece alături de cei doi băieți, care nu lipsesc niciodată de lângă ea: fie că merge la repetiții, la spectacole sau la filmări, Carol și Tudor sunt deja parte din universul artistic al mamei lor.
Un univers complet diferit de cel în care a crescut ea: dacă micuții descoperă culisele showbizului, Flavia, la aceeași vârstă, hrănea animalele în curtea bunicilor și mergea cu vacile pe câmp.
„Facem o grămadă de activități. În primul rând, îi iau cu mine peste tot. Și pentru ei chiar asta înseamnă activitățile. Și pentru mine e bine că îi iau cu mine la repetiții, la spectacole, îi iau cu mine la filmări.
Deci ei sunt foarte obișnuiți cu ceva ce eu n-am avut când eram copil. Și au viața asta foarte socială și în spatele scenei. Adică ei deja știu despre mașiniști, despre muzică, despre DJ-i, despre cameră, despre cum să stea la poză. Ceea ce mie îmi pare incredibil.
Pentru că se uită la mine și merg cu mine…Și sunt, da, și ei pasionați de muzică și de dans. Am crezut că o să-i ocolească cumva pasiunea asta. Dar se pare că s-a prins și de ei”, a declarat Flavia, în exclusivitate pentru Femeia.
„N-aș putea niciodată să mă pun împotrivă”
Chiar dacă este de părere că fiecare are drumul său în viață, Flavia recunoaște că mediul artistic este unul dificil și își dorește ca băieții săi să facă din asta o pasiune, nu o meserie în adevăratul sens al cuvântului.
„Nu că mi-aș dori să nu fie în lumina reflectoarelor. Cred că mi-aș dori să… De fapt, nici nu știu, e atât de… Pentru că fiecare om vine cu un drum și cu un talent și cu o cale. Și n-aș putea niciodată să mă pun împotrivă.
Dar mi-ar plăcea să facă asta ca un hobby, nu neapărat ca o meserie. Pentru că nu e simplu. Eu dansez întotdeauna, sunt întotdeauna în lumea asta. Și, ca în orice lume, sunt foarte multe provocări. Dar, da, dacă sunt talentați, ce să facem?”, a completat Flavia Mihășan.
Provocările cu care Flavia Mihășan se confruntă
Pentru Flavia Mihășan, cea mai mare provocare a lumii artistice rămâne incertitudinea. În televiziune sau în dans nu există garanția zilei de mâine, iar asta a învățat-o să aibă mereu un plan B, care să-i asigure stabilitatea.
„Nu ai niciodată o certitudine. Că tot timpul apar sau nu proiecte. Adică n-ai o linie fixă și tot timpul trebuie să ai un plan B. Cum l-am avut și eu de la un moment dat încolo. Pentru că, într-adevăr, cariera asta artistică e scurtă. E foarte frumoasă și simt că am trăit trei vieți într-una, sincer.
Nu e deloc previzibilă, nu e deloc plictisitoare. E foarte agitată și foarte frumoasă. Dar nu e previzibilă și, cred că, la un moment dat, ai nevoie și de previzibilitate, sincer. Să poți să ai o viață calmă și decentă. Dar artiștii sunt cum sunt și sunt mișto. Deci, dacă cumva vor dori să meargă în zona asta, eu nu pot decât să îi susțin, așa cum m-au susținut și părinții mei”, a încheiat Flavia Mihășan.